Trzecia edycja Kuźni Dziennikarskiej

Dziennikarka TVN24: w swoich materiałach pokazuję zwykłych ludzi
W moich materiałach telewizyjnych najchętniej pokazuję zwykłych ludzi, nie lubię sztuczności. Ważne, by widzowie mogli zobaczyć naturalne osoby i ich życie – mówiła podczas trzeciej odsłony tarnobrzeskiej Kuźni Dziennikarskiej Anna Borkowska-Minko z TVN24. Zajęcia odbyły się w ostatni weekend w Środowiskowym Domu Kultury.

Borkowska-Minko, z wykształcenia socjolog, od 2008 roku pełni funkcję korespondentki w podlaskim ośrodku telewizji TVN24. Wcześniej przez wiele lat była dziennikarką białostockiego oddziału TVP.

Dziennikarka TVN24 zaprezentowała uczestnikom tarnobrzeskich warsztatów różnorodne materiały telewizyjne ze swoim udziałem. Mówiła o technice ich wykonania i elementach, z których są zbudowane. Opowiadała także m.in. o tym w jaki sposób należy zadawać pytania podczas konferencji prasowych np. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu oraz jak prowadzić programy na żywo z udziałem wielu rozmówców.

Borkowska-Minko poprowadziła też ćwiczenia, dzięki którym warsztatowicze mogli spróbować swoich sił przed kamerą Telewizji Tarnobrzeg.

Gościem Kuźni był również Grzegorz Dyjak z działu społeczno-politycznego Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie,wyróżniony w grudniu nagrodą Głównego Inspektora Pracy.  – Ten zawód często wymaga oddania sporej części prywatności i wolnego czasu.Agencja prasowa nigdy nie śpi, pracuje przez 24 godziny na dobę. Nasze informacje trafiają na cały świat. Teksty muszą być precyzyjne i rzetelne – od tego zależy wiarygodność PAP – mówił Dyjak.

Podkreślał też, że w pracy dziennikarza agencyjnego często zdarzają się nieprzewidziane sytuacje. – Ostatnio otrzymałem od kierownictwa zapytanie, czy jeżeli będzie możliwość to polecę z polskimi ratownikami na Haiti. Nie zastanawiałem się ani przez chwilę, to moja praca – dodał dziennikarz PAP.

O swoim dziennikarstwie opowiadała także Joanna Rybczyńska z Tygodnika Sztafeta. Mówiła m.in. o tym, jak powstał artykuł, za który otrzymała prestiżową nagrodę Local Press 2009.

Paweł Rozwód z działu społeczno-politycznego Polskiej Agencji Prasowej poprowadził zajęcia dotyczące reportażu. Składały się one z wykładu,dyskusji i z prezentacji multimedialnych. Dziennikarz mówił m.in. o reportażach: uczestniczącym, wcieleniowym i archiwalno-dokumentalnym,wskazał także ich cechy charakterystyczne.

Następnie uczestnicy warsztatów przystąpili do pisania własnych tekstów na podstawie reportażu TVP Kultura o zespole hip-hopowym,,Paktofonika”. – Prace pisemne uczestników warsztatów świadczą o tym,że niektóre osoby to dobry materiał na dziennikarzy. W reportażach nie zabrakło emocji i pomysłowości, a to bardzo ważne wyznaczniki tego gatunku – ocenił dziennikarz PAP.

Na bezpłatne warsztaty zapraszają: portal www.twojregion24.pl iPrezydent Miasta Tarnobrzega Jan Dziubiński. Współpraca: Radio Leliwa,Biuro Promocji i Reklamy – Efekt.