Wystawa „Niejedna z jedną” w serbinowskim kościele

Stowarzyszenie Amazonek „Pomocna dłoń” z Tarnobrzega i Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu zapraszają dniu 27. 01. 2010r. o godz. 12:00 na otwarcie wystawy fotografii pt. „Niejedna z Jedną”. Zdjęcia będzie można oglądać w Kościele parafialnym na Serbinowie. Tematyka wystawy dotyka problemu raka piersi u kobiet. Jest poświęcona młodym Polkom, które w wyniku choroby straciły jedną lub dwie piersi.  

Organizatorem i pomysłodawcą tej ogólnopolskiej akcji w naszym regionie Podkarpacia jest Pani Renata Butryn Poseł na Sejm RP, która wraz z lekarzami i Stowarzyszeniami Amazonek prowadzi akcje uświadamiające i zachęcające związane z profilaktyką i wczesnym wykrywaniem raka piersi u kobiet. Walka z rakiem piersi w Polsce to temat niezwykle aktualny. Choroba ta stanowi blisko 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe i jest pierwszą przyczyną zgonów u kobiet. Z roku na rok, pomimo coraz lepszych metod kuracji oraz większej wiedzy i świadomości na temat tej choroby, zachorowalność w Polsce wciąż utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Statystycznie na nowotwór piersi zachoruje co 16 Polka. Dlatego tak istotna jest nieustanna potrzeba informowania i zachęcania do badań profilaktycznych. 

Projekt „Niejedna z jedną” to również akcja artystyczna, której celem jest ukazanie w jaki sposób 30-letnie polskie artystki patrzą na pokolenie chorych 30-latek.

Ciepłe i niepowtarzalne artystyczne zdjęcia młodych Amazonek ukazują ich piękno i godność pomimo tak okrutnego okaleczenia. Te Kobiety są matkami, żonami, koleżankami z pracy, siostrami. Są takie, jak wszystkie kobiety, z którymi spotykamy się na co dzień.

Autorzy tego projektu chcą, żeby ta wystawa trafiła również do mężczyzn. W końcu również oni mają matki, żony, córki, siostry i koleżanki, które mogą pewnego dnia dowiedzieć się, że ich pierś musi zostać odjęta.

Ta wystawa dzięki walorom artystycznym oraz tematyce prezentowanych fotografii, ma jeszcze szczególny wymiar. Ukazuje młode kobiety, które swoją zwycięską walkę z tą straszną chorobą już przeszły. Ale to jeszcze nie wszystko. Ostrzega również, wręcz wydobywa z siebie krzyk iż na raka piersi zachorować może każda kobieta, bez względu na wiek.

Wystawa „Niejedna z Jedną” jest również doskonałą okazją pokazania wszystkim, że o tej chorobie można mówić, można ją pokazywać bez skrępowania. Miejscem wystawy jest Kościół, bo gdzież indziej jeśli nie tam możemy mówić i możemy usłyszeć o życiu, o miłości, o godności kobiety, o cierpieniu i o nadziei, że z Bogiem można pokonać wszystkie przeciwności . 

Wystawa „Niejedna z Jedną” będzie głównym wydarzeniem Niedzieli Amazonek w Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Serbinowie w dniu 31.01. 20010 roku, gdzie Stowarzyszenie Amazonek „Pomocna dłoń” i młodzież z parafii podejmą akcję informacyjną i zachęcająca do profilaktyki schorzeń nowotworowych. Po każdej mszy św. będą rozdawane ulotki, będzie wyświetlany krótki film poruszający problemy nowotworowe u kobiet i będzie przeprowadzona kwesta przed kościołem na zakup fantomu edukacyjnego uczącego wczesnej diagnostyki raka piersi.