Trójka z IKS Tarnobrzeg w reprezentacji Polski


Krzysztof Żyłka, Maciej Nalepka i Karolina Pęk w reprezentacji kraju.

Trójka niepełnosprawnych ruchowo tenisistów stołowych IKS Tarnobrzeg – Krzysztof  Żyłka, Maciej Nalepka i 12-letnia Karolina Pęk zostali powołani do reprezentacji Polski na 2010 rok.  Zawodnicy ci pod okiem trenerów kadry będą uczestniczyli w zgrupowaniach, obozach sportowych oraz będą wyjeżdżali na zawody międzynarodowe ITTF Para Table Tennis w Europie.

12-letnia Karolina Pęk trenuje dopiero od 17 miesięcy, zrobiła i robi ogromne postępy.

W Wojewódzkich Turniejach Klasyfikacyjnych kadetów zajmowała wysokie lokaty, a w kategorii młodzików zajęła trzecie i drugie miejsce. Jest drugą młodziczką w województwie podkarpackim i wygrywa ze sprawnymi przeciwniczkami mając niepełnosprawną prawą rękę od urodzenia. Po tak krótkim okresie czasu treningów  uczestnicząc już w zawodach krajowych rangi Mistrzostw Polski Niepełnosprawnych, Pucharu Polski  została zauważona przez trenerów kadry niepełnosprawnych, jako młody talent w tej dyscyplinie. Uczestniczyła już w czterech obozach sportowych w Wiśle z utalentowanymi młodymi niepełnosprawnymi ruchowo tenisistami stołowymi.

 Jej idolką  jest Natalia Partyka najlepszy sportowiec niepełnosprawny w 2009 roku,  grająca na zawodach w klasie 10 w tej samej, w której występuje Karolina. Po przyjściu do klubu IKS Tarnobrzeg trenowała pod okiem trenera Barana, a od prawie roku jest pod opieką młodego trenera Pawła Matysiaka oraz trenerki Tamary Czigwicewej. Praca przez 5-6 dni w tygodniu przynosi doskonałe efekty. Na feriach Karolina będzie uczestniczyła w zgrupowaniu  Kadry Wojewódzkiej juniorów, kadetów i młodzików w tenisie stołowym we Frysztaku, zorganizowanym przez Wydział Szkolenia Podkarpackiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego. W marcu będzie uczestniczyła w Cetniewie po raz pierwszy w międzynarodowym turnieju Polish Open 2010 gdzie zmierzy się z zawodniczkami z całego świata.

Krzysztof Żyłka i Maciek Nalepka zawodnicy grający na wózkach w klasie4 są najlepszymi zawodnikami w kraju, to wielokrotni medaliści Indywidualnych Mistrzostw Polski, Pucharu Polski, turniejów krajowych i międzynarodowych. Krzysztof Żyłka w IKS Tarnobrzeg występuje od 2007roku, a Maciej Nalepka od 2006.

Największe sukcesy Żyłki to Indywidualne Mistrzostwo Polski w 2009 r.,srebrny medal w międzynarodowym turnieju Polish Open 2009 w Cetniewie,złoty medal w mikście w 2007, 2008 r. oraz srebro w drużynie z Izraelczykiem Geva Liranem w US Open w Chicago w 2007. Wygrał też on II Turniej Tenisa Stołowego Najlepszych w Polsce Zawodników na Wózkach TOP10 Tarnobrzeg 2008.

Natomiast Maciej Nalepka jest wielokrotnym zdobywcą medali  w Indywidualnych Mistrzostwach Polski (złoty medal w 2008 r., srebrny w2006, 2007). Zdobył też srebrny medal w Pucharze Polski w 2006 roku,brązowy medal w drużynie w Międzynarodowym Turnieju „Polish Open” 2008w Cetniewie oraz trzy srebrne medale w deblu w parze z Krzysztofem Żyłką w Indywidualnych Mistrzostwach Polski (2009, 2008, 2007).

Obaj wraz z Emilią Kotarską i Rajmundem Ziębą zostali najlepszą drużyną na wózkach w Polsce w 2007 i 2008 r., a w 2009 zajęli drugie miejsce.Ta czwórka zawodników na wózkach IKS Tarnobrzeg w ciągu czterech lat startów zdobyła 45 medali dla naszego miasta.
Trenerem klubowym Krzyśka i Maćka jest Paweł Matysiak, ale współpracują oni regularnie z trenerem Feliksem Kordysiem – trenerem młodzieżowej kadry województwa podkarpackiego. W najbliższym czasie obaj zawodnicy będą uczestniczyli w czterech turniejach międzynarodowych ITTF ParaTable Tennis we Włoszech (Lignano Master Open 2010), Słowenii (7thSlovenia Open 2010), Słowacji (Slovakia Open 2010) i Rumunii (4thRomania Open 2010) gdzie liczą również na zdobycz punktową do klasyfikacji międzynarodowej. Obecnie na liście rankingowej Krzysztof zajmuje 41 miejsce a Maciej jest 49.
W pierwszej części sezonu wszyscy zawodnicy IKS Tarnobrzeg, będą uczestniczyli w zawodach krajowych, już w marcu w Drużynowych Mistrzostwa Polski w Zielonej Górze a w maju w Indywidualnych Mistrzostwa Polski w Cetniewie.

Sukcesy tych zawodników, zdobyte medale, powołanie do reprezentacji,uczestnictwo w turniejach ITTF Para Table Tennis to doskonała promocja,reklama Tarnobrzega w kraju i w Europie. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim trenerom, którzy pomagali i pomagają naszym zawodnikom w ciężkich treningach. Firmie SELTAR i Firmie INTOP z Tarnobrzega oraz Grzegorzowi Furdyna właścicielowi Hurtowni Kamienia Naturalnego z Chmielowa za wsparcie, Władzom Miasta Tarnobrzeg,Ministerstwu Sportu, Urzędowi Marszałkowskiemu oraz Dyrekcji ZSP nr 1 w Tarnobrzegu za pomoc– powiedział Rajmund Zięba prezes IKS Tarnobrzeg