Internet zadżumlony

Joomla – jeden z najpopularniejszych na świecie darmowych systemów zarządzania treścią przebojem zajął dużą część Internetu. Nic dziwnego – system jest łatwy w instalacji i obsłudze, jest stale rozwijany przez międzynarodową społeczność, posiada liczne moduły funkcjonalne i masa darmowych templatek.

W przypadku internetu lokalnego mam jednak wrażenie, że Joomli jest trochę za dużo.

Nie mówię, że to zły skrypt. Chociaż nie pozbawiony wad, ma dużo zalet,w tym przede wszystkim popularność, dobre polskie (i nie tylko)wsparcie i łatwość obsługi. Instalacji skryptu może się nauczyć każdy,można też szybko zmienić wygląd strony czy dodać dodatkową funkcjonalność.
Jak dużą część tarnobrzeskiego Internetu przejęła Joomla? Joomla jest wszędzie! Wybrane przykłady:

Instytucje miejskie, kluby sportowe
Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega
Tarnobrzeski Dom Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Ośrodek Sportu i Rekreacji
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego
Klub K.S. Siarka

Edukacja:
Szkoła Podstawowa nr 10
Górnik
Gimnazjum nr 1
Zespół Kolegiów Nauczycielskich

Media lokalne itp:
Miejska Telewizja Tarnobrzeg
Wirtualne Centrum Regionu Nad Wisłą i Sanem

Stowarzyszenia, organizacje
ZHP
Stowarzyszenie Bezpieczne Miasto
Liga Ochrony Przyrody
Liga Obrony Kraju
Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy

Firmy
Krusztar
Intermarche
IT24
Gastromax

Parafie
Parafia p.w. Chrystusa Króla
I wiele, wiele innych…

Na co chcę zwrócić uwagę? Przede wszystkim na bezpieczeństwo i bezkrytyczne stosowanie Joomli, nawet kiedy witryna ma tylko kilka podstron. Joomla często nie jest najlepszym, chociaż może wydawać się najprostszym rozwiązaniem. Często stosowana jest automatycznie z założeniem, że Joomla jest dobra na wszystko. Tak nie jest. 

Teraz każdy może postawić funkcjonalną i estetyczną stronę internetową.Pamiętać jednak należy, że sama instalacja i konfiguracja witryny, jak również późniejsze wypełnianie jej treścią to nie koniec. Jeśli skrypt nie jest na bieżąco aktualizowany (a często nie jest), może być wrażliwy na złośliwe ataki, często nie tylko wyłączające stronę,rozsiewające szkodliwe oprogramowanie, ale również grożące utratą czy przejęciem danych. Tego typu problemy pojawiają się falami, obejmując ogromną ilość instalacji skryptu w ciągu kilku dni. Popularność skryptu jest nie tylko jego ogromną zaletą, ale może być też dużą wadą – jeśli można się włamać do bardzo popularnego skryptu, to po co próbować przy tych dużo mniej popularnych?

Joomla jest wszędzie. Dbajcie o swoje Joomle i spójrzcie czasem na inne, często dużo prostsze rozwiązania
w tym przypadku nie piszę wcale o mojej ulubionej Zikuli :).