Być Kobietą

W niedzielę w Tarnobrzeskim Domu Kultury zainaugurowano kampanię „Być kobietą”.

Organizatorami pierwszego etapu przedsięwzięcia byli: Miejska Telewizja Tarnobrzeg, Tygodnik Sztafeta, Akademia Kreowania Wizerunku oraz Tarnobrzeski Dom Kultury.

Impreza została przygotowana niejako przy okazji obchodów Święta Kobiet– Nie przypadkowo wybraliśmy tę datę. Przy okazji święta pań chcieliśmy wszystkim kobietom przypomnieć jak bardzo są dla nas ważne i uświadomić, że powinny dbać o swoje zdrowie – wyjaśnia Wojciech Kozieł prezes Telewizji Tarnobrzeg.

Kampania poświęcona jest szeroko pojętej profilaktyce raka piersi. Jej organizatorzy chcą skłonić panie, by chętniej niż do tej pory korzystały z badań profilaktycznych, by dbały o swoje zdrowie i samokontrolowały piersi.

Jak informuje Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi w Rzeszowie dane statystyczne są przerażające – każdego roku 11 tysięcy kobiet dowiaduje się, że zachorowało na raka piersi. Prawie połowa z nich umiera, bo za późno zgłosiła się do lekarza.

Organizatorzy akcji wyszli problemowy naprzeciw, postanowili zrobić wszystko, by zmniejszyć umieralność na raka piersi. – Nie jest to łatwe wyzwanie, ale mamy nadzieję, że dzięki naszej kampanii panie chętniej i częściej będą korzystały z badań profilaktycznych –  tłumaczy Joanna Rybczyńska z Tygodnika Sztafeta.

Do pierwszego etapu kampanii organizatorzy zaprosili 12 pań, mieszkanek Tarnobrzega wśród nich znalazły się: Kinga Stefańska, Laura Gałka, Anna Kanios, Janina Szul, Jolanta Tworek, Jadwiga Maj, Magda Dendura, Anna Zych, Anna Szylar, Anna Karaś, Elżbieta Skrok i Bożena Mazur.

Każda z kobiet uczestniczyła w specjalnej sesji zdjęciowej. Sesje realizowane były w różnych częściach miasta, między innymi w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzeg, komendach miejskich Policji i Straży Pożarnej, w Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.

Pod względem wizualnym panie zostały przygotowane przez Beatę Wilczewską z Akademii Kreowania Wizerunku. – Aranżując zdjęcia chcieliśmy pokazać kobiety przede wszystkim jako kobiety, istoty niezależnie od wieku bardzo piękne, ale też bardzo kruche. Dopiero tłem zdjęć była ich pasja lub to, czym zajmują się na co dzień – opowiada Beata. Fotografie wybranej 12 – stce wykonał Jakub Gadzalski.

Na zdjęciu Kinga Stefańska – miesiąc styczeń.
Wernisaż zdjęć prezentujących efekty tej pracy odbył się w niedzielę, 7marca, w tarnobrzeskim Domu Kultury podczas imprezy inaugurującej kampanię „Być kobietą”. Fotografie znajdą się w specjalnej edycji kalendarza „Być Kobietą” na 2011 rok. Pierwsze, przedpremierowe 12egzemplarzy tego unikatowego kalendarza w niedzielne popołudnie poszło pod młotek. Na licytację trafiły też zestawy kosmetyków oraz sukienka przekazana przez jeden ze sklepów, który ubierał panie do sesji zdjęciowych. Zlicytowano też koszulkę z napisem „Dbam o piersi mojej żony – supermąż”.

Wszystkie pieniądze z licytacji, w sumie 1810 złotych, organizatorzy przekazali na rzecz Stowarzyszeni Amazonek „Pomocna Dłoń”. – Cieszymy się, że ktoś pomyślał o kobietach chorych na raka piersi, ale i o tych,które są zagrożone ta chorobą. Zebrane pieniądze przeznaczymy na zakup fantomu do nauki samokontroli piersi. Nasze stowarzyszenie wraz z lekarzami z Oddziału Dziennego Chemioterapii tarnobrzeskiego szpitala prowadzi szkolenia i pogadanki z zakresu profilaktyki raka piersi.Fantom posłuży nam do nauki kobiet samodzielnego badania piersi –wyjaśnia Stanisława Stachowicz, prezes stowarzyszenia.

12 kobiet, które przyjęły zaproszenie organizatorów do udziału w kampanii i zdecydowały promować ja swą twarzą w podziękowaniu otrzymały od Wiktora Stasiaka, zastępcy Prezydenta Miasta Tarnobrzeg kwiaty oraz albumy autorstwa Bogdana Myśliwca. Upominki przekazała im również Akademia Kreowania Wizerunku.

Wszystkie panie, które przybyły na niedzielną uroczystość od organizatorów otrzymały, zgodnie z tradycją Dnia Kobiet, rajstopy i goździki. Imprezę uświetnił występ szantymena, Mirka Kovala Kowalewskiego. Artysta porwał publiczność. Razem z Zejamanem znane piosenki żeglarskie śpiewała cała sala.

Jak zapowiadają organizatorzy, to nie koniec kampanii „Być kobietą”. Od marca do października na antenie Miejskiej Telewizji Tarnobrzeg oraz na łamach Tygodnika Sztafeta będą publikowane materiały dotyczące profilaktyki raka piersi. – Poprzez kampanię medialną chcemy jeszcze bardziej zwrócić uwagę pań, by dbały o swoje zdrowie – dodaje Zbigniew Światowiec, prezes Wydawnictwa i Tygodnika Sztafeta.

Finałem kampanii będzie październikowy marsz różowej wstążki oraz bal.Wtedy też do sprzedaży trafią kalendarze na 2011 rok ze zdjęciami tarnobrzeżanek. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Stowarzyszenia Amazonek „Pomocna Dłoń”.

Monika Zając