Znamy już Wspaniałą Ósemkę

Ośmiu Wspaniałych spośród dwudziestu pięciu kandydatur wybrała tarnobrzeska Kapituła Konkursu. Młodzi, aktywnie działający, nieobojętni na ludzką krzywdę, zawsze gotowi nieść pomoc, tarnobrzeżanie na majowej, uroczystej sesji Rady Miasta odbiorą z rąk Prezydenta Miasta zaszczytny tytuł „8 Wspaniałych”.

Serdecznie wam wszystkim gratuluję znalezienia się w gronie „8 Wspaniałych” – mówił Jan Dziubiński, Prezydent Tarnobrzega. – To wyróżnienie jest jednak tylko potwierdzeniem i niewielką nagrodą za to, jacy jesteście naprawdę. Za to, że nie jest wam obojętny los drugiego człowieka. Jesteście jeszcze bardzo młodzi, ale już teraz znacie znaczenie słów pomoc bliźniemu, poszanowanie, godność czy miłość. Wierzę, że wasze działania będą wzorem do naśladowania nie tylko dla waszych rówieśników, ale i dla osób nieco starszych – dodał Prezydent.

Kapituła Komisji Konkursowej, którą tworzą: przewodniczący Jan Dziubiński Prezydent Tarnobrzega, wiceprzewodniczący Wiktor Stasiak Zastępca Prezydenta Tarnobrzega oraz członkowie: Jurand Lubas Przewodniczący Rady Miasta, Bogusława Boyen Sekretarz  Miasta  Tarnobrzeg, Halina Czajkowska Pedagog Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno-Konsultacyjnego w Tarnobrzegu, Ks. Michał Józefczyk Dziekan  Parafii Matki  Bożej Nieustającej  Pomocy w Tarnobrzegu, Tadeusz Zych Przewodniczący Komisji ds. Rodziny, Zdrowia i Ochrony Środowiska, Bogusława Jasińska Dyrektor Gimnazjum Nr 3 w Tarnobrzegu Opiekun Klubu „8 Wspaniałych” oraz Izabela Starzyk Członek Klubu „8 Wspaniałych” i Michał Bartyzel Członek Klubu „8 Wspaniałych”, w miniony piątek wybrała laureatów tegorocznej edycji Konkursu.

W zaszczytnym gronie „8 Wspaniałych” znaleźli się:
Kacper Pałkus z Gimnazjum nr 1, Maciej Tyniec z Gimnazjum nr 2, Natalia Komada z Gimnazjum nr 3, Anita Dojka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, Anna Urban z Liceum Ogólnokształcącego, Anna Sagan z Liceum Ogólnokształcącego, Michał Wojtaszek z Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Katarzyna Anna Próchniak z Tarnobrzeskiego Stowarzyszenia Kulturalnego „TASK”. Jako kandydatkę do „8 Wspaniałych Polski” kapituła konkursu wybrała Annę Urban. Tarnobrzeska ósemka Wspaniałych będzie reprezentować nasze miasto na XVI Finale Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu „8 Wspaniałych”, który odbędzie się w dniach od 11-13 czerwca 2010r. w Wałbrzychu.

Konkurs „8 Wspaniałych” promuje młodzież, która nie akceptuje brutalności, przemocy i uzależnień, lecz odpowiedzialnie i mądrze kształtuje własne życie oraz bezinteresownie angażuje się w życie społeczne. Pomysł Konkursu powstał na warszawskim Żoliborzu w 1992 roku. Jego pomysłodawczynią i opiekunką jest Joanna Fabisiak. Obecnie w Konkursie uczestniczy 30 miast. Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży w wieku od 14 do 20 lat.
Kontynuacją Konkursu są Kluby Ośmiu wspomagające indywidualną działalność laureatów, uczestników i sympatyków Konkursu oraz podejmujące i realizujące program działań ustalany przez Kapitułę Klubów Ośmiu.

Fot. Agata Rybka