Harcerski Efekt

Przygotował: Błażej Wnuk
W dniach 26-28 marca br. dwa dziesięcioosobowe patrole harcerzy z tarnobrzeskiego Szczepu „Knieja” wzięły udział w 40. Rajdzie „Arsenał” w Warszawie. Po podsumowaniu całej gry oraz zadania przedrajdowego Patrol Knieja pod komendą harcmistrza Mariusza Bezdzietnego zdobył 178 punktów, dzięki czemu zajął I miejsce w klasyfikacji patroli starszoharcerskich, pokonując tym samym 43 inne patrole z całego kraju. 

Punktem kulminacyjnym rajdu była sobotnia gra, polegająca na przemieszczaniu się po Warszawie pomiędzy punktami, na których odbywały się wszelakiego rodzaju warsztaty. Harcerze odwiedzili m.in. Centrum Buddyzmu, Muzeum Ziemi, Politechnikę Warszawską, Mennicę Polską oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Mogli praktyczne sprawdzić się w konstruowaniu wynalazku, medytacji i aktorstwie oraz uzyskali porady dotyczące zdobywania największych gór świata wchodzących w skład Korony Ziemi. 

Między warsztatami Kniejasi musieli wykonać 5 misji: rozwiązywali łamigłówki logiczne, spotykali się z innymi patrolami z całej Polski, odbierali meldunek z budki telefonicznej oraz pletli jak najdłuższą bransoletkę ze sznurka. Najciekawszą misją było wymienianie rzeczy z przechodniami. Harcerze zaczęli wymianę od zwykłego ołówka zdobywając coraz bardziej wartościowe przedmioty. Tarnobrzescy harcerze w toku wymian mięli zapalniczkę, mydło, pomarańczę, parówki z serem, kolczyki i parasol. Dodatkowej dramaturgii całej grze dodały zadania ryzyka czyli dodatkowo wylosowane zadania, które mogły pomóc albo utrudnić patrolom wykonanie misji i dotarcie na warsztaty. Niestety szczęścia Kniejasi w ryzyku dużo nie mięli, ale dzięki temu obdarowali kwiatami panią Jadzię – aptekarkę z alei Niepodległości 119 oraz pomogli w przeprowadzce z siedziby proekologicznej organizacji WWF Polska przenosząc krzesło na dystansie około 3 kilometrów. Były do wykonania zadania dodatkowe jak np. pomoc w przeprowadzce czy doręczenie kwiatów oraz rozwiązywanie łamigłówek.

Patrol „Knieja” zdobył 178 punktów dzięki którym znalazł się na pierwszym miejscu w klasyfikacjach na bazie a następnie pierwsze miejsce w klasyfikacji całego rajdu, zaś patrol „ Kalina” zdobył 140,5 punktów. Harcerze rozpoczęli swoją pracę już w styczniu realizując zadanie przedrajdowe. Celem zadania było przeprowadzenie działania, które będzie posiadało widoczny i trwały efekt. Patrol „Knieja” postanowił zająć się wulgarnymi napisami na murach. Cel ten realizowali poprzez inicjatywę utworzenia Hyde Parku na osiedlu Dzików, w którym młodzież będzie mogła swobodnie „wyżywać się” artystycznie. Ponadto patrol zorganizował konkurs na projekt graffiti pod hasłem „Wyraź siebie, promuj Tarnobrzeg”, nad którym patronat przyjął prezydent miasta Jan Dziubiński. Nagrodą w konkursie było prawo namalowania zwycięskiego projektu na widocznym murze budynku administracji Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Dzikowie. Jury w składzie: Tomasz Lenard – prezes TSM, Bogusław Uchański – Naczelnik wydziału Oświaty, harcmistrz Mariusz Bezdzietny – komendant Szczepu Knieja i szef patrolu oraz Marcin Więckiewicz – szef projektu „Graffiti” wybrali już zwycięski projekt i lada dzień zostanie on uwieczniony w centrum Dzikowa. Patrol „Knieja” konsultował swoje zadanie ze stowarzyszeniem kibiców „Siarki”.

Patrol „Kalina” w ramach zadania przedrajdowego postanowił zająć się problemami związanymi z komunikacja miejską. Harcerki naklejały rozkłady jazdy na przystankach, odśnieżały i odkuwały lód z wymagających tego przystanków, oraz napisali pismo do tarnobrzeskiego MKS z prośbą postawienia śmietnika przy każdym przystanku. Nad realizacją zadania czuwała Natalia Pędzimąż – szefowa projektu „MKS”. Chociaż Rajd niezmiennie ma charakter historyczny (upamiętnia akcję z 1943 r.), porusza też ważne i aktualne problemy dzisiejszych czasów.

Każdy Rajd niesie ważne przesłanie harcerzom i społeczeństwu, i stara się wyjść naprzeciw potrzebom naszej rzeczywistości. Tak też w 2004 roku hasłem 34. Rajdu były słowa „Cieszyć się Polską!” – staraliśmy się odkryć z czego, jako Polacy, możemy być dumni. 35. Rajd odbył się pod hasłem „Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy”. Towarzyszyła mu akcja społeczna „Daję słowo”, wypromowana przez środowiska harcerskie z całej Polski. Społeczny wymiar kolejnych Rajdów Arsenał jest bardzo ważnym składnikiem tożsamości naszego harcerskiego środowiska. Chcemy, aby nasze działania były zauważane w środowisku lokalnym i w Polsce. Rajd Arsenał to też wydarzenie o charakterze promocyjnym. Chcemy promować harcerstwo jako dynamiczny, nowoczesny i atrakcyjny ruch, odpowiadający na potrzeby młodzieży i społeczeństwa. W tym roku hasłem rajdu jest „Efekt”, a jego motto brzmi „Jeżeli zmienisz jeden element – zmienisz wszystko”.

Tegoroczny rajd zachęcać ma jego uczestników i uczestniczki do dokładnego przyglądania się otoczeniu i do podejmowania nowych inicjatyw i wyzwań. Zachęcamy do podejmowania nawet niewielkich działań – takie bowiem też przynoszą efekty. Nikt z nas przecież nie wie co nas czeka w przyszłości, ale warto jest wierzyć, że nasze małe działania, prowadzone tu i teraz, mogą z czasem zamienić się w coś większego, przynieść EFEKT. Warto jest życie prawdziwie przeżyć nie dając się biernie nieść z nurtem.Harcerze ze Szczepu Knieja uczestniczą w Arsenale rokrocznie od 1998 roku. Wielokrotnie zajmowali czołowe miejsca oraz skutecznie realizowali różne projekty w ramach zadań przedrajdowych. Między innymi dzięki udziałowi w Rajdzie Arsenał Kniejasi nakręcili dwa prawie godzinne filmy dokumentalne: „Jędrusiowa Dola” oraz „Tarnobrzeg 1939/1945”.