Sytuacja w Tarnobrzegu powoli się poprawia

Po kilku dniach walki z powodzią sytuacja w Tarnobrzegu zaczyna się poprawiać. Woda pomału ustępuje po kilka centymetrów na godzinę.

W ciągu ostatniej doby w Sandomierzu woda spadła o 27 centymetrów. W znaczący sposób woda obniża się także w Sanie, dzięki czemu wody wiślane szybciej będą spływać. Wczoraj woda dochodziła do skrzyżowania w Sielcu, dziś cofnęła się do pierwszych zabudować w Wielowsi. Optymistyczne prognozy zakładają spadek wody o kolejnych kilkadziesiąt centymetrów w ciągu najbliższej doby.

Nieprzerwanie, cały czas do powodzian dostarczana jest żywność. W Wielowsi i Sielcu prowadzone są nieobowiązkowe szczepienia.

Od dziś zostały także przywrócone niektóre kursy autobusów Miejskiej Komunikacji Samochodowej na tereny powodziowe. 

Uruchomiono 6 kursów MKS linia nr 11 (od dnia 23 maja 2010r.). Wyjazd z dworca PKS o godz. 12.00, 13.35, 15.10, 16.45, 18.20, 19.55.
Powrót z osiedla Sielec z przystanku przy skrzyżowaniu ul. Sielecka i ul. Warszawska o godz. 12.30, 14.05, 15.40, 17.15, 18.50, 20.25.

UWAGA: odjazdy MKS z osiedla Sielec nie są realizowane według regularnego niedzielnego rozkładu jazdy.

Dodatkowo będą realizowane nadal dwa kursy MKS:

– Do Sobowa pod remizę OSP ul. Bema
– W stronę Podłęża do końca ul. Słomki.
Kursy te są realizowane zgodnie z obowiązującym regularnym rozkładem jazdy MKS na tych liniach.

Jeżeli chodzi o pomoc, w tej chwili najbardziej potrzebna jest pasza dla zwierząt. – Uratowanych zostało wiele sztuk bydła i świń, dlatego teraz potrzeba pożywienia dla nich. Jeśli ktoś może zaoferować pomoc, to proszę o kontakt z miejskim sztabem zarządzania kryzysowego – mówi Wiktor Stasiak, zastępca Prezydenta Miasta Tarnobrzega oraz Przewodniczący Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego. – Każde ręce do pracy przydadzą się kiedy woda zacznie ustępować i rozpocznie się sprzątanie. Nie tylko osoby starsze, ale i wiele rodzin będzie potrzebować pomocy w sprzątaniu swoich domostw, dlatego proszę mieszkańców, aby wtedy włączyli się do pomocy – dodaje.

Jak zapewnia Wiktor Stasiak, w tej chwili sztab i ratownicy są w stanie do każdego dotrzeć z pomocą. Wspólne patrole policji, strażaków i strażników miejskich patrolują zalane tereny i sprawdzają każdą osobę poruszającą się po tym obszarze. Do niedzieli, do godz. 9 rano nie odnotowano ani jednego zgłoszenia kradzieży ani wandalizmu na terenach zalewowych. 

Urząd Miasta Tarnobrzeg cały czasy wydaje zaświadczenia o statusie powodzianina, które służą do usprawiedliwienia nieobecności w zakładzie pracy czy szkole. W sobotę do godz. 18 takich zaświadczeń zostało wydanych blisko tysiąc. 

Pomimo, że poziom wody zaczyna opadać, cały czas przygotowane są miejsca noclegowe dla powodzian, którzy ewakuowali się ze swoich domostw. Osoby starsze i chore trafiają do Domu Pomocy Społecznej. Pozostali zamieszkują w hotelu Nadwiślańskim OSiR (tel. 15 822 47 56) oraz w Internacie Zespołu Szkół Ponagimnazjalnych nr 3, tzw. budowlanka (tel. 15 822 49 41).