Rozpoczęcie działań popowodziowych

Już od dzisiejszych godzin porannych w niektórych częściach Tarnobrzega rozpoczęła się akcja popowodziowa. Wczoraj do Tarnobrzega przyjechali ukraińscy ratownicy, którzy przywieźli cztery wysoko wydajnościowe pompy. Cały czas pracują także pompy krajowe.

Miniona noc była trudniejsza dla Tarnobrzega, ponieważ przez miasto przechodziło tzw. podpiętrzenie na Wiśle. Na szczęście ono się już kończy.

W Szczucinie odnotowano wyraźny spadek poziomu Wisły. Spada też znacząco San. Ustabilizowała się także sytuacja na Wisłoce. W następnych godzinach sytuacja na Wiśle powinna ulegać znaczącej poprawie. Jeśli tendencje, które występują na Wiśle i jej dopływach utrzymają się i nie będzie gwałtownych opadów, jest szansa, że w ciągu tygodnia woda powinna cofnąć się z ulic Tarnobrzega.
Wyrwa na wale w Koćmierzowie spełnia w tej chwili rolę miejsca, którym woda spływa. Dziś rozpoczęło się pompowanie wody przez wał wiślany. Wczoraj wieczorem do Tarnobrzega przyjechało trzydziestu ukraińskich ratowników, którzy przywieźli cztery bardzo wysoko wydajnościowe pompy. Przez kilkanaście dni lub nawet kilka tygodni pompy te będą pracować na terenie Tarnobrzega. Później zostaną wykorzystane na terenie Gorzyc. Dzięki wykorzystaniu pomp w znaczący sposób będzie można zmniejszyć poziom wody na zalanych osiedlach. – Myślę, że bardzo szybko uda się nam pozbyć nadmiarów wody z osiedli Sobów, Zakrzów, Wielowieś, Sielec, Mokrzyszów i Dzików – mówi Wiktor Stasiak, zastępca Prezydenta Miasta Tarnobrzeg.

Jak zapewnia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnobrzegu woda z wodociągów z terenu Tarnobrzega, a także całego powiatu tarnobrzeskiego jest dobrej jakości i nadaje się do spożycia. Sanepid na bieżąco monitoruje stan jakości wody. Codziennie pobierane są próbki do badań.

Mieszkańcy, którzy pozostawili dobytek i ewakuowali się ze swoich domostw, mogą być spokojni o pozostawione rzeczy. – Na tę chwilę nie odnotowaliśmy żadnego przypadku „szabrownictwa” – mówił rano Jan Żak, Komendant Policji w Tarnobrzegu. – Tereny zalewowe non stop patroluje pięćdziesięciu policjantów, którzy sprawdzają osoby starające się dostać na tereny zalewowe. Kontrolowane są wyjeżdżające samochody czy czasem w bagażniku nie są przewożone skradzione przedmioty. Każdy zgłaszany sygnał jest sprawdzany. Jak dodał komendant Żak, wczoraj ze śmigłowca zauważono samochód poruszający się po terenie zalewowym. Okazało się, że to proboszcz rozwoził dary ofiarowane przez parafian. Jak podaje policja, wczoraj w godzinach wieczorno-nocnych na osiedlu Dzików wyłowiono ciało 49-letniego mężczyzny. To najprawdopodobniej druga śmiertelna ofiara powodzi na terenie miasta Tarnobrzega.

Coraz więcej dróg na terenie rolniczych osiedli Tarnobrzega jest już przejezdnych. Nie ma żadnych ograniczeń w przejeździe na drodze Stalowa Wola – Grębów – Tarnobrzeg. Przejezdne są drogi Stale, Żupawy, Furmany, Poręby Furmańskie, Zaleszany. Cały czas nie można przejechać przez drogi w Sokolnikach i Trześni oraz ulicą Warszawską od Sielca.

W poniedziałek rano rodzice uczniów ze Szkół Podstawowych nr 8 z osiedla Wielowieś i nr 11 z Sobowa, uczestniczyli w spotkaniu dotyczącym organizacji lekcji dla dzieci. – Jeśli chodzi o organizację zajęć, to jesteśmy w pełni przygotowani – mówi Wiktor Stasiak, zastępca Prezydenta Miasta Tarnobrzeg. – O ile to będzie możliwe, zajęcia dla dzieci z tych szkół będą prowadzić ich poprzedni nauczyciele. Uczniom, którzy stracili podręczniki czy przybory szkolne, zostaną zapewnione nowe. O to wszystko zadbają dyrektorowie szkół, do których teraz będą uczęszczać ci uczniowie. Uczniowie będą dowożeni do szkół i będą mogli liczyć na posiłek.

Od dziś, czyli poniedziałku, zgodnie z normalnym rozkładem jazdy kursuje linia nr 11 Miejskiej Komunikacji Samochodowej. Dojazd możliwy jest na razie tylko do Sielca, ale jak tylko woda zacznie ustępować, kurs będzie kontynuowany dalszą trasą. Ogólnie autobusy MKS jeżdżą zgodnie z normalnym rozkładem jazdy tak daleko, jak to tylko możliwe. 

Podczas dzisiejszego spotkania miejskiego sztabu zarządzania kryzysowego omawiana była także kwestia sprzątania wszelkich nieczystości, jakie zostaną po powodzi. Za uporządkowanie miasta odpowiedzialna jest firma A.S.A. Przewodniczący poszczególnych osiedli będą koordynować miejsca, w których będą ustawione kontenery. Pierwsze kontenery pojawiły się jeszcze w niedzielę.
Służby pracujące przy powodzi na bieżąco interweniują także w przypadku padliny. Wszystkie martwe zwierzęta są na bieżąco usuwane i przekazywane do zakładu utylizacji w Przeworsku, który działa na okrągło. W przypadku drobiu właściciele powinni zabezpieczyć w worki martwe kury, a odpowiednie służby zajmą się już utylizacją. Dlatego nie ma niebezpieczeństwa związanego z padliną.

Przez ostatnie dni doraźnie była prowadzona akcja bezpłatnego wydawania najpotrzebniejszych leków powodzianom. Teraz w związku ze stabilizacją sytuacji, powodzianie z Tarnobrzega, którzy pozostali bez środków do życia, a potrzebują niezbędnych leków powinni zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Rodzinie w Tarnobrzegu, a tam otrzymają niezbędne wsparcie.

Cały czas w internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 tzw. budowlanka oraz w Hotelu Nadwiślańskim OSiR pozostają osoby ewakuowane z zalanych terenów. Dziś prezesi tarnobrzeskich spółdzielni mieszkaniowych uczestniczyli w spotkaniu miejskiego sztabu zarządzania kryzysowego. Zostanie stworzona lista lokali, w których mogliby zamieszkać powodzianie, którzy stracili dach nad głową. Niestety w związku z zaistniałą sytuacją i koniecznością zabezpieczenia mieszkań dla powodzian, został wstrzymany przydział lokali komunalnych i socjalnych. Na chwilę obecną trudno jednak oszacować ilość potrzebnych mieszkań. Dopiero kiedy woda opadnie i powodzianie wrócą i obejrzą swoje domy, będzie wiadomo, ile osób powróci od razu, a dla ilu trzeba będzie znaleźć mieszkania zastępcze.