Sanepid uspokaja

W dzisiejszej konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Tarnobrzeg udział wzięła m. in. lek. med. Małgorzata Korczyńska z Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Tarnobrzegu.

W przypadku powodzi zawsze istnieje zagrożenie epidemiologiczne – mówi lek. med. Małgorzata Korczyńska z Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w Tarnobrzegu.

Po to jednak odpowiednie służby prowadzą kontrolę i badają różne próbki, aby do takich epidemii nie dochodziło.  Wystarczy, jeżeli mieszkańcy będą stosować się do naszych zaleceń w kwestii wody czy spożywania pokarmów. Do chwili obecnej nie odnotowano na terenie Tarnobrzega zwiększonej liczby zachorowań na choroby biegunkowe czy zakaźne – dodaje.

Na samym początku należy wyrzucić całą żywność, która została zalana. W ogóle do spożycia nie nadaje się żywność, które nie była szczelnie zapakowana. Bardzo ważne jest też regularne i dokładne mycie rąk. Wszelkie prace porządkowe w domach, do których dotarła powódź należy wykonywać w rękawiczkach, a po zakończeniu pracy należy dokładnie umyć ręce.

Od wtorku w siedzibie PSSE Tarnobrzeg utworzono dla powodzian punkt  wydawania preparatów dezynfekcyjnych : chloraminy (służy do dezynfekcji m. in. podłóg, ścian) i wapna chlorowanego (przede wszystkim do dezynfekcji studni) wraz z instrukcjami ich stosowania. Od dziś pracownicy sanepidu będą także obecni na zalanych osiedlach, gdzie będą rozdawać za darmo preparaty oraz udzielać wszelkich informacji. Do dezynfekcji przedmiotów w domach można używać zwykłych środków, dostępnych w sklepach, zawierających wolny chlor. Część rzeczy można wygotować, a ubrania wyprasować. Przy stosowaniu wszelkiego typu środków odkażających, dezynfekujących, należy dokładnie przeczytać ulotkę i zachować wszelkie możliwe środki ostrożności.

Cały czas prowadzona jest też akcja szczepień, jednak nie są to szczepienia profilaktyczne, którym mogliby poddać się wszyscy mieszkańcy. Szczepieniom p/tężcowi podlegają osoby, u których wystąpiły skaleczenia, zranienia, otarcia skóry oraz pogryzione przez zwierzęta, a które mają kontakt z brudną wodą. Nie podlegają szczepieniom dzieci i młodzież zaszczepiona wg kalendarza szczepień. Kwalifikacji szczepień dokonują lekarze rodzinni. Wszystkie zakłady służby zdrowia wykonują szczepienia bez względu na rejonizację. Punkty szczepień są także organizowane na bieżąco w miejscach gdzie woda już ustępuje.

Ze wszystkich wodociągów codziennie pobierane są próbki wody do badań. Na chwilę obecną woda jest dobrej jakości i nadaje się do spożycia przez ludzi. PPIS cały czas kontroluje także punkty zbiórki żywności oraz miejsca ewakuacji ludności. Rozwieszane są także ulotki, które informują jakiej żywności nie wolno zbierać, m. in. żywności wymagającej trzymania w lodówce oraz produktów z krótkim terminem ważności czy z naruszonym opakowaniem. Jak podkreśla Małgorzata Korczyńska, miejsca ewakuacji są tak dobierane, aby znajdowała się tak stołówka. Tam też na bieżąco odbywają się kontrole sanepidu.