Woda wciąż zalewa Tarnobrzeg i Sandomierz

Woda z pękniętej opaski wału na osiedlu Koćmierzów (Sandomierz) wlała się już do trzech osiedli Tarnobrzega. Tych samych które dotknęła powódź sprzed dwóch tygodni.

Zalane jest osiedle Wielowieś i znaczna częśc osiedla Sielec, woda dociera do osiedli Sobów i Zakrzów. Zagrożonych zalaniem jest ponad 1500 domów.

Wielkość rozlewiska będzie podobna jak dwa tygodnie temu – wtedy zalane zostało ponad 36 km2 (ok 40% powierzchni Tarnobrzega).
Trwa ewakuacja zalewanych osiedli. W punktach ewakuacji podstawiono autobusy, na miejscu działać będą także dwie wojskowe amfibie. Na obszarze objętym ewakuacją zamieszkuje ok. 3,5 tysiąca osób. Mieszkańcy niechętnie opuszczają osiedla dlatego Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego apeluje o ewakuowanie się – własnym transportem lub podstawionymi autobusami – zanim woda dotrze do domostw. Zorganizowany został także punkt ewakuacji zwierząt w osiedlu Ocice (południowa część miasta).

Woda z pękniętej opaski zalewa teren dwóch graniczących ze sobą miast – prawobrzeżnej części Sandomierza oraz północnej części Tarnobrzega. 19 maja woda, która przelała się przez wał na Wiśle i spowodowała jego pęknięcie zalała ok. 10 km2 w prawobrzeżnym Sandomierzu i ponad 36 km2 w Tarnobrzegu.
W wielu miejscach do wczoraj pozostawały jeszcze rozlewiska po tamtej powodzi.

Informacja z nocy 5/6 czerwca