Poprawia się sytuacja na zalanych osiedlach

Dziś rano stan wody na Wiśle w Sandomierzu wynosił 571cm, czyli sporo poniżej stanu alarmowego. – Jeszcze dzisiaj dotrą do Tarnobrzega dwie pompy wysokiej wydajności, by rozpocząć wypompowywanie wody z rozlewisk. W pierwszej kolejności sprzęt trafi na osiedla Sobów, Zakrzów, Sielec. Sukcesywnie będziemy chcieli także wejść na teren Wielowsi, gdyż sytuacja jest tam najtrudniejsza. Już teraz Sobów jest przejezdny w całym układzie komunikacyjnym. Woda zalega tam tylko na niektórych uliczkach osiedlowych.

W Wielowsi można już dojechać do cmentarza. Wprawdzie znajduje się tam niewielkie rozlewisko, ale myślę, że do końca dzisiejszego dnia powinno już spłynąć – mówił na porannej konferencji prasowej Wiktor Stasiak, zastępca Prezydenta Tarnobrzega. – Bardzo trudna sytuacja jest nadal na ul Grobli, Szklanej oraz na Lądowisku Papieskim. Jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami sandomierskimi, by jak najszybciej uporać się z tym rozlewiskiem, które zaczyna się na terenie naszego miasta, ale jego zasadnicza cześć jest na terenie Sandomierza. Niepokojąca jest informacja o stanie wałów, zwłaszcza na Trześniówce. Niestety wał jest w opłakanym stanie i będzie wymagał ogromnych prac związanych z zabezpieczeniem.

Od piątku do niedzieli na zalanych osiedlach prowadzona będzie akcja sprzątania. Spółka A.S.A. na ten czas sprowadzi do Tarnobrzega dodatkowe śmieciarki i kontenery. Wszędzie tam, gdzie woda już opadła będą docierać służby porządkowe. Wszyscy chętni, którzy chcieliby pomóc w sprzątaniu proszeni są o kontakt z wolontariatem.

Jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się wstępne szacowanie strat w produkcji rolnej. Specjalna komisja rozpocznie swoją pracę od osiedla Zakrzów. Następnie, w miarę możliwości technicznych będzie sukcesywnie wchodzić do kolejnych osiedli. Niestety ciągle nie są znane informacje dotyczące pracy rzeczoznawców powołanych przez wojewodę do oceniania szkód powodzi u osób, które złożyły wniosek o pomoc finansową powyżej 20 tys. zł. Dzisiaj u wojewody odbyło się spotkanie w tej sprawie z szefami ośrodków pomocy społecznej.

Coraz więcej przedsiębiorców z terenu Tarnobrzega dopytuje o możliwość otrzymania pomocy. – Z tego co wiemy, najprawdopodobniej z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych będą wypłacane w firmach wynagrodzenia dla pracowników. Natomiast jeśli chodzi o samych przedsiębiorców, nie możemy zabrać tutaj głosu, gdyż nie mamy wiarygodnych informacji na temat pomocy dla nich. Być może będzie ona realizowana poprzez regionalne programy operacyjne, ale czekamy na decyzje w tej sprawie. Nasze możliwości w tym zakresie są uwarunkowane zakresem kompetencji samorządu.