Piąty tydzień walki z wodą

– Sytuacja w mieście wygląda coraz lepiej. Z każdą godziną woda schodzi z terenów rozlewiska. Nadal niestety pomimo ogólnego spadku na niektórych osiedlach ta woda się utrzymuje – mówił na porannej konferencji prasowej Paweł Antończyk, Rzecznik Prasowy Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego w Tarnobrzegu.

Woda utrzymuje się na niektórych ulica osiedla Dzików, Zakrzów i Sielec. Oczywiście cały czas najtrudniejsza sytuacja jest na części osiedla Wielowieś. 

Tam niestety woda stoi na dość dużym rozlewisku. Cały czas prowadzone jest pompowanie wody w rejonie osiedla Dzików oraz Sielec i Zakrzów, przy ujściu kanału Piskorzeniec. Pracuje tam pompa o dużej wydajności i to przynosi już zauważalne efekty. Przekopana została już ulica Warszawska i tamtędy woda spływa z rozlewiska w rejonie ulic Lądowisko Jana Pawła II, Grobla, Niska.

– Z informacji jakie otrzymaliśmy wynika, że woda w Wielowsi spadła o 20 centymetrów. Trzeba jednak pamiętać, że jest tam bardzo duże rozlewisko, dlatego jeszcze wiele działań trzeba będzie tam przeprowadzić, żeby woda stamtąd zeszła – dodaje rzecznik. Jak zapewnia, tarnobrzeskie służby są w stałym kontakcie z Sandomierzem. – Dziś rozmawialiśmy o innych rozwiązaniach w zakresie wypompowywania wody, a także szukania jakichś udrożnień, aby woda schodziła w sposób naturalny, bo tylko taki gwarantuje najszybszy spływ.
Niestety ciągle pozostaje zamknięta śluza na kanale Atramentówki. Właśnie jej otwarcia dotyczą między innymi rozmowy prowadzone z sandomierskimi służbami.

Według Państwowej Straży Pożarnej dziś na terenie Tarnobrzega pracuje 120 strażaków zarówno zawodowych jak i ochotników. Dodatkowo wspierani są przez jednostki z kopalni węgle brunatnego Bełchatów. Ich pompy już wcześniej pracowały w Tarnobrzegu i były niezwykle pomocne przy wypompowywaniu wody z oczyszczalni ścieków. Dodatkowo do akcji wykorzystywane są wysoko wydajnościowe pompy ze straży pożarnej w Rzeszowie oraz Jarosławiu. W rejonie kanału Piskorzeniec cały czas pracuje dużej mocy pompa z Czech.

Cały czas potrzebna jest pomoc dla powodzian. W chwili obecnej oprócz różnego rodzaju środków czystości potrzebne jest także siano, które trafi do właścicieli zwierząt.

W najbliższych dniach do wszystkich rodzin, które ucierpiały w powodzi, a w który wychowują się dzieci do lat 6, trafią specjalne słodkie paczki, a także różnego rodzaju odżywki dla dzieci.