Podziękowania za pomoc w walce z żywiołem

W sobotę w komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu pożegnano czeskich strażaków z Ołomuńca, którzy przez kilka dni za pomocą wysoko wydajnościowej pompy pompowali wodę m. in. z osiedla Wielowieś.

Podziękowania czeskim strażakom oprócz Prezydenta Tarnobrzega składał m. in. minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller, Wojewoda Podkarpacki Mirosław Karapyta, a także Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Rzeszowie st. bryg. Bogdan Kuliga oraz Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji młodszy inspektor Andrzej Sabik.

– Serdecznie dziękujemy wam przyjaciele z Czech – tymi słowami w imieniu mieszkańców miasta czeskich strażaków pożegnał Jan Dziubiński, Prezydent Tarnobrzega. – Wasza pomoc na trwałe pozostanie w pamięci tarnobrzeżan. Nigdy nie zapomnimy waszego zaangażowania w walkę ze skutkami powodzi.
Dowódca czeskiej grupy, Jiří Glabazňa przyznał, że to jest nasza wspólna powódź. – Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy pomóc naszym sąsiadom – mówił. Podczas spotkania Glabazňa został odznaczony przez Jerzego Millera medalem za zasługi w walce ze skutkami powodzi.  

Dzień wcześniej swoją akcję prowadzoną na zalanych tarnobrzeskich osiedlach zakończyli także strażacy z Bełchatowa, którzy prawie od początku powodzi brali udział w walce z żywiołem. Andrzej Wójtowicz, zastępca Prezydenta Miasta, podziękował bełchatowianom za trud i zaangażowanie. – Szkoda, że spotkaliśmy się w tak tragicznych okolicznościach – mówił do zebranych Andrzej Wójtowicz. – Mam nadzieję, że jednak dobrze będziecie wspominać ten czas i ludzi, z którymi tu współpracowaliście. Jeszcze raz w imieniu nas wszystkich, serdecznie wam dziękuję – dodał.