Od soboty zapraszamy nad zalew machowski!

Czysta woda, plaża, dokoła zieleń, lekki wiaterek i piękne słoneczko. Już od najbliższej soboty, czyli 10 lipca, tarnobrzeżanie będą mogli wypoczywać nad Zalewem Machowskim.

Na tę wiadomość czekało wielu mieszkańców nie tylko Tarnobrzega, ale i okolic. W najbliższą sobotę po raz pierwszy dla wszystkich chętnych zostanie udostępniony Zalew Machowski. Będzie można popływać, pożeglować czy wypożyczyć sprzęt wodny.

Zalew Machowski, to wymarzone miejsce do wypoczynku. Powierzchnia lustra wody to 455 ha, a maksymalna głębokość 40 metrów. Dziewięćdziesiąt procent wpuszczanej wody ma I klasę czystości. Rekultywacja zbiornika prowadzona była od 1994 r. Ostatecznie napełnianie zakończyło się w 2009 r.

Już na ten sezon została stworzona tymczasowa plaża, która ma 100 metrów szerokości, a usypana została z tysiąca metrów sześciennych piasku. Wstęp nad zalew będzie bezpłatny od rana aż do zmierzchu. Mieszkańcy będą mogli się kąpać tylko w wyznaczonym terenie, oddzielonym bojami. Dla dzieci został ustawiony specjalny brodzik. Przy kąpielisku zostały zamontowane trzy zejścia na plażę. Wypoczywać na kocach czy leżakach będzie można na trawie wokół kąpieliska. Od godziny 10 do 18 bezpieczeństwa kąpiących się będzie strzegło trzech wymieniających się ratowników. Całodobowo dwóch ratowników WOPR wyposażonych w motorówkę będzie dyżurowało na stanicy żeglarskiej. Cały teren będą także patrolować policjanci wyposażeni w dwie łodzie motorowe oraz radiowóz.

– Mamy piękny zalew, nad którym wspaniale wypoczywać mogą i starsi i młodsi. Najważniejsze teraz, aby był on bezpieczny, dlatego zatrudniliśmy całodobowo WOPR, w ciągu dnia na kąpielisku czuwać będą ratownicy, a przez całą dobą teren będzie patrolowany przez policje ze specjalnego posterunku znajdującego się nad zalewem. Wspólnie z WOPRem, policją i strażą pożarną przygotowaliśmy także akcję promującą bezpieczne spędzanie czasu nad wodą. W nadzielę zapraszam wszystkich na pokazy służb ratowniczych, płetwonurków oraz wiele innych atrakcji – mówi Jan Dziubiński, Prezydent Tarnobrzega.

Wjazd samochodami nad zalew możliwy będzie tylko od tarasu widokowego. Nad zalew prowadzi nowo wybudowana ścieżka rowerowa. Dojść lub dojechać rowerem nad Zalew będzie można także przez drogę obok Szkoły Podstawowej nr 6 na osiedlu Miechocin. Dla tych, którzy wolą jednak przyjechać samochodem przygotowano dwa duże parkingi, jeden obok stanicy, a drugi na boisku za Kamą. Oczywiście nad zalewem będzie także zaplecze gastronomiczne.

W weekendy zostanie uruchomiony specjalny kurs MKS, który będzie dowoził mieszkańców na taras widokowy. Autobus kursował będzie na trasie ul. Zwierzyniecka, Sikorskiego, Wyspiańskiego, Moniuszki, 1 Maja, Dworzec PKS, Taras widokowy. Odjazdy z bazy MKS przy ul. Zwierzynieckiej – 9:30, 10:30, 11:30. Po południu trasa powrotna – odjazdy z parkingu obok tarasu widokowego – 15:30, 17:30, 19:30.