Koncert organowy – Jesse E.Eschbach

5 sierpnia o godz. 19.00 rozpocznie się w Kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu koncert organowy w wykonaniu JESSE E. ESCHBACHA – profesora organów w jednej z najbardziej prestiżowych i największych szkół muzycznych w USA, University of North Texas. Od kilku lat także kierownika katedry fortepianu, klawesynu i organów.

Jako światowej sławy autorytet w dziedzinie wykonawstwa muzyki francuskiej, łączy w sobie cechy wybitnego wykonawcy i doskonałego pedagoga.

W programie:
JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)
Toccata F-dur BWV 540
Komm, Gott Schopfer, Heiligen Geist, BWV 631
Herr Jesu Christ, dich zu uns wend, BWV 632
Vater unser im Himmelreich, BWV 636
Fugue in F Major, BWV 540

LOUIS-NICOLAS CLERAMBAULT (1676-1749)
Trio
Basse de Cromorne
Flûtes
Caprice sur les Grands Jeux
CESAR FRANCK (1822-1890)
Prĕlude, Fugue, et Variation, Op. 18
JEHAN ALAIN (1911-1940)
Deux Danses à Agni Yavishta, JA 77-78 (1932)
LOUIS VIERNE (1870-1937)
(reconstruction – Maurice Duruflé)
Meditation (from the cycle „Trois Improvisations”), Op. 31
MAURICE DURUFLÉ (1902-1986)
Prélude et Fugue sur le nom d’ Alain, Op.7

JESSE E. ESCHBACH
Edukację w zakresie gry na organach rozpoczął w Indiana University w klasie profesora Oswalda Ragatza. Następnie przez wiele lat studiował w klasie Marie-Clair Alain w Conservatoire de Rueil-Malmaison po ukończeniu którego otrzymał dyplomy Prix d’Excellence i Prix de Virtuosité. Tytuł Doktora Sztuk Muzycznych otrzymał na University of Michigan, w klasie organów słynnego profesora Roberta Glasgow. Po uzyskaniu tytułu doktora Jesse Eschbach powrócił do Francji by przyjąć posadę organisty i chórmistrza w Kościele St. Michael’s English Church w Paryżu. W tym czasie doskonalił swoją wirtuozerię jako organista w klasie Marie-Madeleine Duruflé, oraz jako pianista w klasie profesor Christiane Devos.

Profesor Eschbach koncertował w wielu krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Kanadzie. Zapraszany jest również jako wykładowca, oraz juror znaczących konkursów organowych.
Wraz z organmistrzem Gene Bedient’em założył Summer Institute for French Organ Studies, który odbywa się co roku we Francji, w Souvigny i Lyon.
Jesse E. Eschbach dokonał kilkunastu nagrań na płyty CD dla tak prestiżowych wytwórni jak: RAVEN, SONUS LUXQUE i wielu innych. Nagrania te zostały dokonane na instrumentach Cavaillé Coll’a, a także innych niezwykle cennych zabytkowych instrumentach.
Jego najnowsze nagranie utworów Franck’a i Guilmant’a dostępne jest na płytach CD wytwórni CENTAUR.
Jesse Eschbach brał także udział w amerykańskim prawykonaniu fonograficznym całego cyklu L’Orgue Mystique” Charlesa Tournemira.
Jego płyta Music from the Second Empire and Beyond nagrana w Katedrze Saint-Jean w Perpignan we Francji (na organach Cavaille Colla) otrzymała szereg prestiżowych europejskich i amerykańskich nagród.
Profesor Jesse Eschbach jest autorem kilkuset artykułów, a także kompleksowego opracowania porównawczego wszystkich instrumentów organmistrza Aristide Cavaille-Colla. Książka ta nosi tytuł A Compendium of Known Stoplists by Aristide Cavaillé-Coll i jest jedynym tak obszernym opracowaniem tego zagadnienia.

Profesor Eschbach jest także autorem wydania-odkrycia trzech wersji Fantazji C-dur Cesara Francka, które stało się rewelacją w świecie organistów. Opracowanie to zostało wydane przez niemieckie wydawnictwo Rob Forberg Verlag.

Studenci Jessego Eschbacha zdobywają co roku przynajmniej jedną pierwszą nagrodę w znaczących międzynarodowych konkursach, a absolwenci jego klasy piastują najbardziej prestiżowe posady w kościołach w USA.