Lato w teatrze

Jeśli masz 13-18 lat; mieszkasz na terenach dotkniętych powodzią w Tarnobrzegu, Furmanach, Sokolnikach lub Trześni; spędzasz wakacje w II poł. sierpnia tu, gdzie mieszkasz; pociąga cię teatr, budowanie scenografii, tworzenie muzyki teatralnej lub zasad promocji dziennikarskiej, to jak najszybciej skontaktuj się z nami – Działem Amatorskiego Ruchu Artystycznego TDK, tel. 15 8222110 w.24 lub 15 8227479.
W dniach 18-31 sierpnia w Tarnobrzeskim Domu Kultury prowadzić będziemy dwutygodniowe warsztaty „Lato w Teatrze”. Zajęcia będą bezpłatne, a że to półkolonia, to i darmowe będzie wyżywienie.

Pracować będziemy nad spektaklem teatralnym, którego finałem będzie premiera (31 sierpnia br.).

Uczestnicy warsztatów zajmować się będą szeroko rozumianym tworzeniem przedstawienia teatralnego, od aktorstwa przez kostiumy, scenografię, oprawę muzyczną po promocyjno-dziennikarską oprawę spektaklu.
Opiekę artystyczną nad projektem sprawować będzie Maria Ciunelis – znana aktorka warszawskiego teatru „Ateneum”.

W czerwcu 2010 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski podjął decyzję o zapewnieniu specjalnej opieki kulturalnej nad dziećmi z terenów dotkniętych powodzią. 6 lipca br. Zainaugurowany został program „Artystyczne wakacje. Pomoc dla dzieci dotkniętych powodzią”, koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Projekt ten daje dzieciom możliwość spędzenia twórczo wakacji, poprzez uczestnictwo w warsztatach (Artystyczne wakacje. WARSZTATY), półkoloniach teatralnych (Artystyczne wakacje. LATO W TEATRZE), oraz spektaklach teatralnych (Artystyczne wakacje. SPEKTAKLE). W artystycznych wakacjach bierze udział ponad 5000 dzieci i 300 artystów.

Lato w Teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla młodych ludzi, którzy z różnych przyczyn spędzają wakacje w mieście. Zajęcia prowadzone przez profesjonalnych artystów w ramach Artystycznych Wakacji mają formułę przyjętą w macierzystym projekcie: prowadzone są w podgrupach tematycznych (aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, promocyjnej lub technicznej), a zwieńczeniem ich pracy jest prezentacja spektaklu teatralnego, który powstał w wyniku wspólnych działań. Dni spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie „alfabetu teatru”, na samodzielne wykorzystanie teatralnego języka i co najważniejsze, na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści, pracując z dziećmi i młodzieżą mogą podzielić się doświadczeniem zawodowym, mają szansę zaprezentowania swoich metod pracy, a także poznają potrzeby i wrażliwość młodej osoby.
W ramach tegorocznej edycji specjalnej Lata w Teatrze zostało zorganizowanych 9 dodatkowych turnusów dla dzieci i młodzieży z terenów dotkniętych powodzią – Bieraw, Kuźni Raciborskiej, Łękawki, Opola, Pleśnej, powiatu poddębickiego, Radomska, Skrzyszowa, Szynwałdu, Tarnobrzega, Tarnowa, Tuchowa, gminy Wilków, powiatu wodzisławskiego, Woli Rogowskiej, Zalasowej i Żywca. Specjalne turnusy półkoloni organizowane są przez: Stowarzyszenie Teatralne „Chorea” z Łodzi, Opolski Teatar Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Tarnobrzeski Dom Kultury, Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego, Wodzisławskie Centrum Kultury z Wodzisławia Śląskiego, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu. Zajęcia odbywają się w teatrach oraz lokalnych ośrodkach kultury od 19 lipca do 31 sierpnia.

Tarnobrzeskie warsztaty odbędą się pod patronatem Prezydenta Miasta Tarnobrzeg – Jana Dziubińskiego.