Pomoc od uczniów z Würzburga

Społeczne zaangażowanie i pomoc innym – są to pojęcia, które dla uczniów klasy 10b Deutschhaus-Gimnazjum z Würzburga (Bawaria) nie są obce. Zorganizowali oni z pomocą swojej wychowawczyni, pani Brigitte Greiner,  zbiórkę pieniędzy na rzecz 21 uczniów
z tarnobrzeskiego Gimnazjum nr 1. Podczas zbiórki pieniędzy szczególnie wyróżnili się dwaj uczniowie Fabian Conrad i Julian Heidenreich.

O pomoc dla najbardziej poszkodowanych i zarazem najbardziej potrzebujących uczniów z Tarnobrzega poprosił tarnobrzeżanin pan Andrzej Piwowarczyk , germanista-wykładowca Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Sandomierzu. Telefonicznie skontaktował się z panią dr Magdaleną Baur ze Stowarzyszenia Europa-FELS, a ta przekazała błyskawicznie prośbę dalej, swojemu mężowi i zarazem dyrektorowi naczelnemu Deutschhaus-Gimnazjum w  Würzburgu, panu Norbertowi Baur.

Uczniowie jego gimnazjum przez ponad 6 tygodni zebrali 575 EUR. Zebrane pieniądze pochodziły z datków innych uczniów Deutschhaus-Gimnzjum, a także ze sprzedaży napojów i różnych produktów żywnościowych, podczas przerw w szkole. Każdy z ponad 1000 uczniów Deutschhaus-Gimnazjum ma swój udział w zbiórce pieniędzy. Podczas „nocnego spotkania z kulturą”- jest to swego rodzaju święto szkoły, uczniowie z Würzburga pokazali swoim rodzicom i innym uczniom prezentację multimedialną dotyczącą Polski, a szczególnie Tarnobrzega. Pokazali również zdjęcia pana Wacława Pintala, dokumentujące powódź
w Tarnobrzegu i okolicach w 2010 r.

Stowarzyszenie Europa-FELS podwoiło zebraną przez uczniów kwotę, co dało na koniec kwotę 1150 EUR. Pieniądze zostały przelane na konto Stowarzyszenia Bezpieczne Miasto Tarnobrzeg. Jego przewodniczącym jest pan Piotr Wałcerz, nauczyciel Gimnazjum nr 1 w Tarnobrzegu. On razem z panem Andrzejem Piwowarczykiem, członkiem Stowarzyszenia Bezpieczne  Miasto Tarnobrzeg przygotują pod koniec sierpnia wyprawki szkolne dla poszkodowanych uczniów.

Za okazaną inicjatywę Stowarzyszenie Bezpieczne Miasto Tarnobrzeg kieruje swoje podziękowania pod adresem pani dr Magdaleny Baur, prezesa Europa-FELS, i pana Norberta Baur, dyrektora naczelnego Deutschhaus-Gimnazjum w Würzburgu.