Kolonia dla dzieci powodzian – relacja

W dniach 13-22.08.2010r. odbył się wyjazd dla dzieci z rodzin poszkodowanych przez powódź  na bezpłatną kolonię do Bautzen-Burk w Niemczech.

Wycieczka została zorganizowana przez  Stowarzyszenie Bezpieczne Miasto Tarnobrzeg, przy hojnym wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Prezydenta Miasta Tarnobrzega. 

Grupa uczestników liczyła 45 osób, w tym 3 wychowawców (Piotr Wałcerz – kierownik grupy, Andrzej Piwowarczyk – tłumacz, animator PNWM, Tomasz Żak – ratownik) oraz 1 opiekun wolontariusz – Agnieszka Kalinka. Zaś wygodny autokar z super kierowcami zawiózł nas przez południową Polskę wprost do miasta Bautzen-Burk w Niemczech.

Zaraz po zakwaterowaniu mieliśmy okazję zapoznać się z gospodarzami naszego ośrodka (pan Stelzmann, pani Schulze,) oraz okolicą, a kolejne dni dostarczały nam coraz to nowych wrażeń. Jednym z nich była całodniowa wycieczka do Parku Kleinwelka, który został podzielony na trzy rejony. W pierwszym, położonym parku leśnym o wielkości 12000 m2 scenerię ożywia ponad 600 toczonych figur.

Ten miniaturowy świat został odtworzony w najdrobniejszych szczegółach powodujących powszechne zdumienie i zadziwienie zwiedzających. W Saurier Parku – Parku Dinozaurów rzeźby oryginalnej wielkości, sprawiają, że dawne czasy stają się z powrotem żywe. Zabawne stacje pełne przeżyć i emocjonujące urządzenia do zabawy sprawiają, że odwiedziny w tym Parku stałysię doskonałym przeżyciem dla każdego z nas. Trzeci Park to Irrgarten Kleinwelka – jest największym labiryntem w Niemczech, w którym znajduje się wiele rozrywek i atrakcji, jest to również ciekawa forma wspólnego spędzania popołudnia, tak jak stał się i dla naszej grupy.

Kolejny dzień – pełny wrażeń spędziliśmy w Dreźnie. To magiczne miejsce przybliżyła nam nasza wspaniała pani przewodnik, która wykazała się niesamowitą wiedzą historyczną oraz niezwykłą pamięcią w przemierzaniu miejskich ulic i uliczek. Dzięki niej mogliśmy zobaczyć wiele zabytków, muzeów, słynną galerię malarstwa, jak również fabrykę firmy Volkswagen, parki, oraz zdobyć niezbędne informacje o wielkich osobistościach związanych z Dreznem. Jednak  obronnym zabytkiem Twierdzą Königstein byliśmy zachwyceni. Usytuowanie na wielkiej naturalnej skale w malowniczym zakolu rzeki, dziś przydaje Twierdzy atrakcyjności w oczach turystów, zaś położenie w samym sercu Szwajcarii Saksońskiej – gór piaskowcowych uformowanych jako dno prehistorycznego morza – gwarantuje piękne widoki.

Ostatniego dnia naszego pobytu poszliśmy razem z p. Żanet i p. Frankiem zwiedzić i zobaczyć po raz ostatni miasto Bautzen, w którym kryje się wiele ciekawych zdarzeń począwszy od wojen, wielu pożarów, po czas kiedy miasto wkroczyło w epokę industrializacji i w roku 1868 Budziszyn  otrzymał niemiecką nazwę Bautzen. Te wszystkie miejsca, budynki, zabytki mogliśmy nie tylko zobaczyć, ale także dotknąć, a przede wszystkim upamiętnić tą chwile na zdjęciach. Muzeum Łużyckie to kolejne miejsce które przed naszym odjazdem mogliśmy podziwiać. Pozwala ono zapoznać się z kulturą i historią Łużyczan i Połabian, słowiańskich ludów, które jako pierwsze osiedliły się w tym regionie. Prezentowane są tu liczne stroje regionalne, piśmiennictwa, literatury, sztuki i muzyki, a także eksponaty związane z obyczajami i życiem codziennym tej słowiańskiej grupy narodowościowej.

Podczas naszego pobytu nie zabrakło też dyskoteki, kręgle czy prace własne, z których każdy mógł wykonać coś dla siebie – maski, podkładki na telefon zrobione z gipsu, lub ciekawe kształty wycinane z deseczek, na których większość zbierała podpisy  reszty uczestników.

Powrót do Tarnobrzega z krótkimi przystankami przebiegał bez zakłóceń w rytm muzyki.
W tle dało się słyszeć śpiew oraz wspólne rozmowy oznaczało to tylko jedno, że młodzież zadowolona z wypoczynku wróciła do domu. Więcej na www.sbm.tarnobrzeg.pl