Rozmawiali o tym, jak pomagać dzieciom

W miniony piątek w auli tarnobrzeskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbyła się konferencja naukowa nt. ?Pomoc dziecku o specjalnych potrzebach edukacyjnych? zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół ZSS w Tarnobrzegu i PWSZ w Tarnobrzegu we współpracy z Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli /O Tarnobrzeg.

Patronat nad konferencją objął Jan Dziubiński, Prezydent Miasta Tarnobrzeg. – Pomoc, a w szczególności dzieciom to temat niezwykle ważny ? mówił podczas konferencji Jan Dziubiński. ? Takie konferencje są bardzo w potrzebne, abyśmy mogli wymieniać się doświadczeniami, a przez to wspierać i wzbogacać swoją wiedzę. Celem konferencji była wymiana doświadczeń w zakresie pomocy dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Uczestnikami spotkania byli: nauczyciele, pedagodzy, specjaliści, terapeuci, rodzice dzieci niepełnosprawnych oraz wszystkie osoby zainteresowane przedstawianą tematyką. W auli PWSZ zgromadziło się blisko czterysta osób. Prelekcje wygłosili pracownicy naukowi Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu, jak również praktycy pracujący z dziećmi.

– Konferencja stwarza możliwość wymiany opinii, doświadczeń oraz wiedzy na temat nowych kierunków rozwoju dotyczących pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych ? mówi Janusz Galiniak, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu.Podczas konferencji Prezydent Tarnobrzega nagrodził Pawła Saję, ucznia Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu i Roberta Jungiewicza trenera i nauczyciela, pamiątkowymi grawertonami i upominkami za osiągnięte sukcesy podczas Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Warszawie. Impreza odbyła się w Warszawie w dniach 18-24 września. W dziewięciu konkurencjach wystąpili reprezentanci 57 państw, czyli ponad 1500 sportowców, którym towarzyszyło 600 trenerów, a także 2500 członków rodzin oraz wolontariuszy. Uczeń tarnobrzeskiego Zespołu Szkół Specjalnych, Paweł Saja podczas imprezy wywalczył cztery medale. Trzy w poszczególnych konkurencjach trójboju siłowego: przysiad – „brąz?, wyciskanie na ławeczce – „srebro? oraz „srebro? w „martwym ciągu?. Po zsumowaniu wyników okazało się, że w klasyfikacji generalnej tarnobrzeżanin wywalczył drugie miejsce. Lepszy okazał się jedynie reprezentant Wielkiej Brytanii.
– Jest to ogromny sukces tego młodego człowieka i powód do domu dla wszystkich tarnobrzeżan ? mówi Jan Dziubiński. ? Wierzę, że ten sukces jest dopiero zapowiedzią kolejnych. Będę trzymał kciuki i dopingował Pawła, aby na jego szyi wkrótce pojawiły się kolejne krążki z tego najcenniejszego kruszcu ? dodaje Prezydent Tarnobrzega.

Konferencja została dofinansowana przez Województwo Podkarpackie w ramach  programu współpracy województwa podkarpackiego z organizacjami pozarządowymi w dziedzinie nauki, edukacji, oświaty i wychowania w 2010 roku. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z konferencji.
Fot. Agata Rybka