Kolędowanie dla Bliźniego – podsumowanie finału

W niedzielę 30 stycznia przeżyliśmy w Tarnobrzegu wielkie chwile kolędując dla bliźniego. Hala OSiR-u była wypełniona po brzegi. Blisko 3 tys. osób kolędowało dla Anety, Michałka i Bartusia.
Megaprodukcja Wielkich Tarnobrzeskich Jasełek, grana już po raz trzeci w naszym mieście, dostarczyła nie mniejszych emocji niż podczas premiery w Kościele MBNP na Serbinowie.

Barwne przedstawienie, ogromne zaangażowanie aktorów i niezwykłe aranżacje znanych polskich kolęd, wykonywane przez młode, tarnobrzeskie wschodzące gwiazdy estrady, dostarczyło, przybyłym do hali widzom, wielu wzruszeń. Gromkie brawa, trzech tysięcznej widowni były uznaniem ale i nagrodą dla tych wszystkich, którzy przez trzy miesiące ciężkiej pracy przygotowywali to przedstawienie. Te wszystkie owacje były także nagrodą dla całej ekipy technicznej. Pan Mariusz Czak, Pan Jarosław Piątkowski, Pan Dariusz Chmielowiec, Pan Adam Strumiński i wielu innych, którzy z nimi współpracują, to był mocny fundament tej mega-produkcji. Oni po prostu mają talent!

Nie sposób nie wspomnieć o innych osobach, o Pani Teresie Koniecznej dyrektorce OREW w Tarnobrzegu, o Pani Krystynie Wrońskiej dyrektorce Ochronki św. Józefa, Pani Bogumile Karkut dyrektorce przedszkola nr 12, Pani Zofii Kupiec dyrektorce  przedszkola nr 17. To dzięki nim i dzięki kadrze nauczycieli i wychowawców z tych placówek, dzięki dzieciom i rodzicom z tychże  środowisk przedszkolnych te jasełka były tak piękne.

Ale to nie wszyscy, których warto wymienić. Szkoła podstawowa nr. 10, Bractwo św. Józefa, Stowarzyszenie Amazonek, Szkoła Katolicka i wiele innych osób ze wszystkich tarnobrzeskich parafii to cały potencjał tego przedsięwzięcia. A nad wszystkim  czuwała niestrudzona Pani Elżbieta Chruściel ? wykładowca w Zespole Kolegiów Nauczycielskich, reżyser tej megaprodukcji.

Po przedstawieniu jasełkowym wiele emocji przyniosła licytacja. Wszystko co przygotowano i zgromadzono zostało zlicytowane. Przyniosło to efekt w postaci 3 tys. 722 zł, zgromadzonych na koncie akcji.  

Przez całą niedzielę po mszach św., pod tarnobrzeskimi kościołami, młodzież z wolontariatu, z tarnobrzeskich szkół średnich, społecznej i górnika prowadziła kwestę do puszek. Podczas finału rozprowadzali też cegiełki i to przyniosło kolejny triumf dobra. Zebrano 21 tys. 146 zł. i kilka euro. Biorąc pod uwagę poprzednie dwie styczniowe akcje, na konto ?Kolędowania dla bliźniego? wpłynęło już 42 tys. 368 zł. Jest to ogromny sukces, biorąc pod uwagę rozpoczynającą się już niebawem sprzedaż filmu z przedstawienia jasełkowego, który przygotowała TV Tarnobrzeg. Cena tej cegiełki filmowej to jedyne 17 zł.

Swój wkład w całe przedsięwzięcie miał ZSS w Tarnobrzegu. To oni włączyli się do akcji Kolędowania dla bliźniego z cenną inicjatywą ?Choinki życzeń?  Dyrekcja i nauczyciele tej szkoły przygotowali loterię fantową. Wylicytowano na antenie radia Leliwa dwie ?Choinki życzeń? a zwycięzcy w nagrodę mogli zjeść uroczysty obiad z zespołem Golec uOrkiestra w Hotelu Kameleon.
Wielki szacunek należy się również władzom naszego miasta. Prezydent Miasta Tarnobrzeg Pan Norbert Mastalerz objął uroczysty patronat nad całą imprezą.

Cała akcja nie zaistniałaby bez wielkiego grona sponsorów, którzy swoją ofiarnością pozwolili organizatorom przygotować wszystko na tak wysokim poziomie. Tarnobrzeżanie potrafią pomagać. Tym razem również zaskoczyli organizatorów swoją szczodrością i hojnością. Oni doskonale wiedzą i czują, że razem można więcej.
 
A na koniec wielki szacunek dla gwiazdy finałowego kolędowania. Zespół Golec uOrkiestra urzekł swoim występem wszystkich. Wzruszające kolędy i pastorałki, porywające przeboje ?Ściernisko? i ?Lornetka? i wspaniała atmosfera, sprawiły, że to wydarzenie długo będzie wspominane w Tarnobrzegu. Dawno nie było w naszym mieście takiego wydarzenia, które zjednoczyłoby tak wielu.

Finał Kolędowania dla bliźniego zakończyło losowanie dla tych wszystkich, którzy nabyli cegiełki dla Anety, Bartusia i Michałka. Zwycięzcy otrzymali bardzo cenne nagrody.

Nie można oprzeć się stwierdzeniu, że 30 stycznia Tarnobrzeg przeżywał wielki triumf dobra. To dobro jest w sercu każdego człowieka. I zjednoczyły się te serca tysięcy tarnobrzeżan dla tych trojga i mogliśmy przeżyć coś pięknego.

To wydarzenie jest także wielkim sukcesem środowiska dziennikarskiego. Media lokalne, prasa, radio, telewizja, portale internetowe. Tak wiele informacji o całej akcji otrzymali w ostatnim okresie mieszkańcy Tarnobrzega. Ten przekaz jednoczył, budował pozytywną atmosferę, zachęcał do dobra, które mogliśmy przekazać Anecie, Bartusiowi i Michałkowi. Czasem tak niewiele potrzeba by na naszych oczach działy się cuda.

ks. Dariusz Hamera