Mają Haka na Raka

O właściwej profilaktyce, dzięki której wcześniejsze wykrycie nowotworu zwiększa szanse na wyleczenie i przeżycie, mówili w piątek uczniowie tarnobrzeskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, którzy przeszli ulicami miasta.

Ogólnopolską akcję ?Mam Haka na Raka?, do której przyłączyli się tarnobrzeżanie, poparł także Prezydent Tarnobrzega, Norbert Mastalerz i Starosta Tarnobrzeski, Mirosława Pluta.

Młodzież z ZSP nr 3 wspólnie z nauczycielką języka niemieckiego, Agnieszką Ewiak Bałatą, przyszła w piątek do Urzędu Miasta, aby zachęcić Prezydenta Tarnobrzega do przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji ?Mam Haka na Raka?. W tym roku akcja nakierowana jest na profilaktykę związaną z rakiem płuc. – Głównym naszym celem jest propagowanie idei profilaktyki chorób nowotworowych. Uczniowie chcą uświadomić społeczeństwu, że wcześniejsze wykrycie nowotworu zwiększa szanse wyleczenia i przeżycia ? wyjaśnia Agnieszka Ewiak Bałata, koordynatorka akcji.

Norbert Mastalerz i Mirosław Pluta zadeklarowali, że w szkołach zostanie wprowadzone tzw. minimum onkologiczne, aby młodzież mogła w czasie lekcji wychowawczych poszerzać swoją wiedzę z zakresu chorób nowotworowych. – Cieszę się, że młodzież angażuje się w tak ważne tematy związane z profilaktykę chorób onkologicznych. Ze swojej strony deklaruję pełne poparcie akcji i wszelką możliwą pomoc ? mówił Norbert Mastalerz. Prezydent wspólnie ze Starostą podpisali także deklarację przygotowaną przez Polską Unię Onkologii.  – Walkę z rakiem wygrywa się tylko wtedy, kiedy odpowiednio wcześniej się go rozpozna. Dlatego z chęcią przyłączamy się do tej akcji, aby przyczynić się do tego, aby akcja była rozpropagowana wszędzie tam, gdzie tylko powinna ? mówił Starosta Pluta.

Fot. Agata Rybka