Piękna lekcja patriotyzmu

Uczniowie tarnobrzeskiej ?Jedynki? w Sejmie RP i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Dnia 28 II 2011r.klasy IIIc i IIIe z Gimnazjum nr 1 w Tarnobrzegu wyruszyły na wycieczkę do Warszawy, by zobaczyć Sejm Rzeczpospolitej Polskiej i zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego.

Pomimo wczesnej pory z zapałem wsiedliśmy do autobusu. Głodni wiedzy i przygody. Po pięciu godzinach podróży przybyliśmy do stolicy i dotarliśmy tam,  gdzie ważą się losy narodu, czyli do Sejmu. Po przejściu przez skomplikowany system kontroli wraz z przewodnikiem wyruszyliśmy zwiedzić miejsca znane innym tylko z telewizji.

Zobaczyliśmy między innymi salę plenarną, senat, salę kolumnową, holl z pamiątkowymi tablicami, przeszliśmy słynnym korytarzem, gdzie mieszczą się pomieszczenia klubów poselskich. Zwiedzając Parlament, spełniliśmy nasz obowiązek obywatelski – poznaliśmy sposób funkcjonowania organu ustawodawczego państwa.
 
Kolejnym punktem naszej wyprawy było sławne nie tylko w Polsce Muzeum Powstania Warszawskiego. Przewodnicy przybliżyli  nam losy powstańców i cywilów biorących udział w walce. Usłyszeliśmy poruszający wywiad z byłym niemieckim żołnierzem, obejrzeliśmy film ukazujący zniszczoną stolicę, sprawdziliśmy, jak działały podziemne drukarnie. Mieliśmy również okazję przez chwilę poczuć się jak powstańcy – przeszliśmy zrekonstruowanym kanałem, takim jak te, którymi w czasie powstania walczący poruszali się po Warszawie.

Jednak największe wrażenie wywarła na nas sala, w centrum której znajdowała się izba pamięci. Wchodząc do niej można było usłyszeć  bicie serca powstańca, a także odgłosy walki, wybuchy bomb i patriotyczne pieśni.

Muzeum, które zobaczyliśmy, wzbogaciło naszą wiedzę o tych niełatwych czasach. Pani przewodnik pochwaliła nas za postawę podczas zwiedzania, była pełna podziwu dla naszej wiedzy i zaangażowania. Nawet stwierdziła, że obaliliśmy stereotyp gimnazjalisty, który przeszłość traktuje niezbyt poważnie. Nasz kolega otrzymał nawet pamiątkowy znaczek Polski Walczącej za bogatą wiedzę o II wojnie światowej i zdobył sympatię pani przewodnik.

Po wyjściu z muzeum wszyscy byliśmy głęboko poruszeni odwagą i poświęceniem warszawiaków gotowych oddać życie za wolność ojczyzny. Mimo spekulacji na temat słuszności tego zrywu wszystkim walczącym należy się olbrzymi szacunek, który musimy przekazywać następnym pokoleniom.

Doskonale odzwierciedlają ich postawę słowa Jana Kochanowskiego:
?A komu droga otwarta do nieba,
Tym, co służą ojczyźnie ?.

Tekst Anna Stelmach III e i Oliwia Zielińska III e