Moto Cross Quad 2011

Największa na Podkarpaciu impreza motokrosowa MCQ odbędzie się po 8 maja (niedziela) o godzinie 10.00. – W niedzielę, na specjalnie przygotowanym torze, niemal w centrum miasta, będziemy uczestniczyć w amatorskich zawodach w kategorii cross, quad i miniquad. – mówi Konrad Wesołowski, pomysłodawca i organizator MCQ.

– Jako organizatorzy zapewniamy dobrą zabawę, piknikową atmosferę, a przede wszystkim sportową rywalizację. – dodaje.

Wydarzenie to jest kontynuacją cyklu pod hasłem ?Piątek w mieście Nowa Dęba? organizowane przez Stowarzyszenie ?Dąb? z Nowej Dęby od 2007 roku. Z każdym rokiem impreza zyskuje na popularności i na stałe wpisała się w kalendarz sportów motorowych naszego regionu.

Budowany na to wydarzenie tor crossowy został nieznacznie zmodyfikowany, tzn. poprawiony, z uwzględnieniem sugestii uczestników i wzbogacony o kilka atrakcji. Wszystko to dla lepszej widowiskowości zmagań, a przede wszystkim poprawy bezpieczeństwa, na które organizatorzy kładą szczególny nacisk.

Tor, którego jedno okrążenie liczy ponad 1,4 km, wydaje być się dziecinnie proste, lecz po przejechaniu pierwszych zakrętów wszystko staje się jasne. – Z opinii uczestników poprzednich edycji wynika jasno, że trasa jest wymagająca i bardzo męcząca fizycznie. – podkreśla Andrzej Puzio, organizator. – Ostre zakręty i łagodne łuki, nawroty, piaszczysta i szutrowa nawierzchnia, strome podjazdy, przeszkoda woda, skocznie i odcinki proste potrafią szybko zweryfikować umiejętności zawodników i stan maszyn.

Organizatorzy podkreślają również, że miłośnicy 4×4 znajdą coś dla siebie. – Wyodrębniona część toru została naszpikowana przeszkodami, których pokonanie wiąże się z techniką jazdy oraz przygotowaniem samochodu. Ze względu na fakt, iż zawody skierowane są w stronę amatorów, również poziom trudności pozwala na pokonanie wszystkich przeszkód, lecz nie jest to proste i czasem do gry musi wejść łopata i pomoc.

Imprezy sportów crossowych nawiązują do historii miasta Nowa Dęba, w której istniała sekcja crossowa, a zawodnicy liczyli się w rozgrywkach krajowych. Wówczas wszystko skupiało się wokół Zakładów Metalowych ?Dezamet?, gdzie produkowane były między innymi silniki motocyklowe. Dziś organizatorzy wskrzeszają na nowo ten sport, co zaowocowało powołaniem sekcji crossowej w ramach Stowarzyszenia ?Dąb?.
Oczywiście nie samymi crossami bije serce wydarzeń i zawsze mile widziani są też inni kierowcy jedno- i dwuśladów. – Zawsze przy zmaganiach crossowych uczestniczą także miłośnicy równiejszych nawierzchni, dla których przygotowaliśmy wydzielony parking, zaraz przy torze. – mówi Jarosław Mączka. Spotkania, rozmowy, prezentacje maszyn tworzył przyjazny klimat i niepowtarzalną atmosferę. – Dla widzów przygotowaliśmy specjalne strefy bezpieczeństwa, które zapewniają bardzo dobrą widoczność, a jednocześnie maksymalną ochronę. – dodaje Andrzej Puzio.

Dzięki współpracy organizatorów z Burmistrzem Nowej Dęby oraz Starostą powiatu tarnobrzeskiego, Zarządem Tarnobrzeskiej Spółdzielnie Mieszkaniowej, różnym służbom, sponsorom, a także licznym wolontariuszom imprezę organizatorzy przeprowadzają sprawnie, ciekawie i bezpiecznie. Wstęp wolny dla widzów i brak wpisowego dla uczestników (10zł kaucji za nr startowy) są dodatkowymi atutami tej imprezy.

Zatem w imieniu organizatorów pozostaje mi serdecznie zaprosić i trzymać kciuki, by wygrali najlepsi. Rozpoczęcie zawodów 8 maja br. o godz. 10.00. Zapisy uczestników od godz. 8.30. Gwiazdami tegorocznej imprezy będą takie zespoły jak: SNOW oraz ONE GAIN.