Zig-Zap w Tarnobrzegu

18 kwietnia 2011 r. odbyły się w  Tarnobrzegu w restauracji ?Fregata? jednodniowe warsztaty z animacji językowej. Zostały one zorganizowane przez Stowarzyszenie Bezpieczne Miasto Tarnobrzeg w kooperacji z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży.

Ze strony tarnobrzeskiego Stowarzyszenia wniosek dotyczący przygotowania tego typu warsztatów złożyli  jego prezes pan  Piotr Wałcerz i koordynator  pan Andrzej Piwowarczyk. 

Z propozycją organizacji zajęć ?Zip-Zap? w Tarnobrzegu wyszła pani Małgorzata Gajda z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, po tym jak w roku 2010 Stowarzyszenie zorganizowało kolonię w  Bautzen-Burk w Niemczech.  Została ona oceniona bardzo wysoko pod względem organizacyjnym i merytorycznym i w tym roku Stowarzyszenie otrzymało możliwość zorganizowania warsztatów ?Zip-Zap? w Tarnobrzegu. Zajęcia tego typu odbędą się jeszcze w  Polsce w Opolu i Łodzi oraz w Gersheim, Heppenheim i Würzburgu w Niemczech.

Spotkanie w Tarnobrzegu prowadziły trenerki PNWM: Ines Steger i Urszula Malec. Organizacja warsztatów była w dużej mierze możliwa dzięki pomocy Pana Prezydenta Miasta Tarnobrzega  Norberta Mastalerza.. Animacja językowa jest metodą wspierającą komunikację i integrację w grupie międzynarodowej. Umożliwia ona przełamanie barier językowych i wzbudza zainteresowanie językiem obcym. Ćwiczenia bazują na komunikacyjnych grach językowych, które pomagają otworzyć się uczestnikom na język obcy. Metoda ta jest stosowana podczas wymian międzynarodowych oraz podczas pracy z grupami jednonarodowymi (jako przygotowanie do programu wymiany lub podczas lekcji języka obcego).Warsztaty ?Zip-Zap?  mają na celu przedstawienie technik animacji językowej oraz kreatywnych sposobów porozumiewania się w języku obcym, które pozwalają zmniejszyć bariery językowe oraz pokazują różne drogi komunikacji w grupie polsko-niemieckiej.Warsztaty odbywające się dziś w Tarnobrzegu cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Zgłosiło się ponad 40 osób na 25 miejsc. Dzięki przychylności PNWM była możliwość zwiększenia liczebności grupy do 30 osób. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni profesjonalnym przygotowaniem warsztatów ze strony prowadzących je trenerek i  niepowtarzalną atmosferą panującą podczas spotkania. Uczestnicy przyjechali nie tylko z naszego regionu, ale także z dalszych miejscowości jak np.  z Przemyśla czy Buska-Zdroju. Wszyscy pozostawali pod urokiem pięknego wnętrza restauracji ?Fregata?, a także profesjonalnej obsługi i wyśmienitej kuchni.

Były to pierwsze tego typu warsztaty w Tarnobrzegu i miejmy nadzieję, że odbędą się w przyszłości kolejne ich edycje. Więcej na www.sbm.tarnobrzeg.pl.