List otwarty Łukasza Dybusa i Sławomira Partyki

Łukasz Dybus i Sławomir Partyka – najmłodsi radni klubu Platformy Obywatelskiej – wystosowali list otwarty na temat bezpieczeństwa w Tarnobrzegu i obrazu miasta po emisji materiału Uwaga TVN.

Pełna treść listu w rozszerzeniu.

Tarnobrzeg, dnia 26 kwietnia 2011 r.

List Otwarty
Szanowni Tarnobrzeżanie !

Jako mieszkańcy Tarnobrzega czujemy się zobowiązani wyrazić swoje zdanie na temat treści zaprezentowanych w programie ?Uwaga? wyemitowanego w telewizji TVN w dniu 21 kwietnia 2011 r.

W programie tym nasze miasto zostało przedstawione jako miejsce terroryzowane przez młodzież, która składa się z bezkarnych chuliganów. Na stronie internetowej programu, w opisie odcinka czytamy: ?Miasto młodocianych bandytów. Niestety, tak można nazwać Tarnobrzeg. Nocami ulice miasta opanowują młodzi bandyci. Niedawno 21. i 16-latek zabili nożem mężczyznę, bo odmówił im papierosa?.

Naszym zdaniem takie przedstawianie Tarnobrzega i jego młodych mieszkańców jest dalece krzywdzące. Po emisji programu zostały nam w pamięci obrazy blokowiska, pomalowanych murów, młodzieży chodzącej grupami w nocy oraz sklepów z alkoholem. Czy tak naprawdę wygląda nasze miasto?

Jeden z tarnobrzeskich dziennikarzy, występujący w roli przewodnika po mieście dla telewizji ogólnopolskiej, opisywał Tarnobrzeg jako miejsce, gdzie młodzi ludzie zajmują się piciem i awanturowaniem się, a bycie chuliganem jest dla nich jedyną drogą życiową i celem.

Wielu z nas doświadczyło osobiście bądź słyszało o różnych wybrykach chuligańskich, trudno jednak wnioskować, aby nasze miasto jakoś szczególnie wyróżniało się w tym względzie na tle innych miast regionu czy Polski. Nasza młodzież, tak jak w innych miastach, dokonuje zarówno czynów nagannych, jak i wartościowych.

O sytuacjach nagannych należy mówić i trzeba im się przeciwstawiać. Po emisji programu ?Uwaga? mamy jednak odczucie, że obraz Tarnobrzega tam naszkicowany jest po prostu nieprawdziwy.

?Młodzi? Radni Miasta Tarnobrzeg
Łukasz Dybus, Sławomir Partyka