Protestują również dorośli radni

Rada Miasta Tarnobrzega przyjęła stanowisko, w którym oprotestowała treści przedstawione w programie Uwaga TVN. Zdaniem naszych reprezentantów, w materiale z 21 kwietnia Tarnobrzeg przedstawiono nierzetelnie i nieprawdziwie.
Radni przekonują, że pod względem bezpieczeństwa Tarnobrzeg nie odbiega od innych miast pozostałej wielkości.

Stanowisko
Rady Miasta Tarnobrzeg
z dnia 28 kwietnia 2011 roku
w sprawie treści przedstawionych w programie ?Uwaga?

Rada Miasta Tarnobrzeg stanowczo protestuje przeciwko nieprawdziwemu i nierzetelnemu przedstawieniu Tarnobrzega w Programie ?Uwaga? ? wyemitowanym w Telewizji TVN w dniu 21 kwietnia 2011 roku.

Wbrew tytułowi ?Miasto młodocianych bandziorów? i przedstawionym informacjom Tarnobrzeg nie jest miastem sterroryzowanym przez bezkarnych chuliganów.

Nie jest też ? jak to przedstawili reporterzy TVN – wyjątkowo ponurym i niebezpiecznym  blokowiskiem, gdzie nie ma żadnych rozrywek (bo są), ani nawet kina (bo jest!), a jedynym marzeniem nastolatków ?  jest pobicie policjantów (bo to nieprawda).

Mamy prawo uważać, że autorzy przygotowując reportaż od razu przyjęli tezę, że Tarnobrzeg jest miastem bezprawia, a potem, bez względu na fakty, dopasowali do niego zebrany materiał i wypowiedzi.

W ten sposób ukazali nasze miasto w sposób niekorzystny, nieprawdziwy i tendencyjny. Bo Tarnobrzeg pod względem bezpieczeństwa nie odbiega od innych polskich miast podobnej wielkości. A nasza młodzież tak, jak wszędzie, dokonuje czynów nagannych, ale i wartościowych.

Te pierwsze stanowią jednak margines postaw i zachowań młodzieży, a nie większość ? jak to wynika z treści programu.

Autorom reportażu zarzucamy także złamanie zasady rzetelności dziennikarskiej – zawartej m.in. w Dziennikarskim Kodeksie Obyczajowym, który nakazuje dziennikarzom (cytat) ?bezstronnie relacjonować , omawiać i analizować fakty oraz procesy społeczne, przedstawiać ich kontekst oraz szeroką gamę poglądów na ich temat?.

Przywołana zasada nakazywała dać możliwość odpowiedzi na stawiane zarzuty władzom miasta. Niestety, w programie nie ukazała się wypowiedz Prezydenta Miasta Tarnobrzeg Pana Norberta Mastalerza ? mimo, że na potrzeby reportażu udzielił on jego autorom przeszło godzinnego wywiadu.


Z tych powodów, z przykrością stwierdzamy, że reportaż ?Miasto młodocianych bandziorów? nie ma nic wspólnego z obiektywnym, rzetelnym dziennikarstwem, a jest jedynie tanią sensacją obliczoną na spełnienie niewybrednych gustów telewidzów.


Przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzeg
Dariusz Kołek