Rekordowy offset i hipermarket Tesco w Tarnobrzegu

Ponad trzysta zatrudnionych osób i 9 tysięcy m2 powierzchni.

Za kwotę 4 mln zł wyremontowane trzy ulice, partycypowanie w kosztach budowy ronda i sztuczne lodowisko.

Norbert Mastalerz, Prezydent Tarnobrzega, podpisał rekordowe porozumienie offsetowe, w ramach którego inwestor wybuduje w naszym mieście hipermarket Tesco, ale i włączy się w inne inwestycje realizowane dla lokalnej społeczności.

W przyszłym roku w grudniu, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, tarnobrzeżanie, a także mieszkańcy sąsiednich miejscowości będą mogli zrobić zakupy w hipermarkecie Tesco, który powstanie na terenach po dawnym Polmozbycie, u zbiegu ulic Sikorskiego i Św. Barbary. Na ten moment czeka wielu mieszkańców, którym brakuje hipermarketu.

– Z nowym prezydentem nadszedł czas odwilży dla inwestycji w Tarnobrzegu ? mówił dziś podczas konferencji prasowej Wojciech Jaśtal, dyrektor Central Development sp. z o. o.. ? Od października 2006 roku prowadziliśmy rozmowy z samorządem tarnobrzeskim, ale nic z tego nie wynikało. Z prezydentem Mastalerzem do stołu usiedliśmy w styczniu, a kilka dni temu już podpisaliśmy porozumienie, którego korzyści z pewnością odczuje miasto i jego mieszkańcy. Cieszymy się na dobrą współpracę, na którą z pewnością możemy liczyć u boku tego prezydenta.

Obiekt, który powstanie w Tarnobrzegu będzie mieć 9 tys. m2 powierzchni, z czego sama część handlowa Tesco ? 5 tys. m2. Oprócz części handlowej Tesco powstaną butiki, a także apteka, kolporter prasy czy optyk. ? Zachęcam lokalnych przedsiębiorców do rozmów z Tesco, dotyczących wynajmu powierzchni, bo naprawdę warto. Ceny są rynkowe, ponieważ Tesco na tym nigdy nie zarabia ? dodaje Jaśtal.

W tym roku inwestorzy uzyskają pozwolenie na budowę i rozpoczną prace. Według założeń, hipermarket zostałby otwarty w grudniu przyszłego roku. – Pan prezydent wykazał się dużą asertywnością. Dzięki jego twardej polityce negocjacyjnej w ramach świadczeń rzeczowych dla miasta wyremontujemy część ulicy Św. Barbary od skrzyżowania z ul. Sikorskiego do ul. Gruntowej, a także samą ul. Gruntową i w całości ul. Porucznika Sarny. Jestem pewien, że dzięki temu polepszy się bezpieczeństwo w rejonie tych ulic ? mówił dyrektor Jaśtal.

Dodatkowo inwestor będzie partycypował, w wysokości 600 tys. zł., w kosztach budowy ronda u zbiegu ulic 11-listopada i Kopernika. Dzięki podpisanemu porozumieniu, inwestor przekaże także miastu darowiznę w wysokości 1,2 mln zł, dzięki której możliwe będzie wybudowanie sztucznego lodowiska w miejscu basenu odkrytego. ? Warunki porozumienia offsetowego uzależnione są od ?sprawności? gospodarza. Tutaj pan Mastalerz wykazał się wyjątkowymi umiejętnościami i dlatego uzyskał to, co zamierzał. Tarnobrzeg to miasto o prężnym i znaczącym potencjalne. Cieszymy się, że udało się nam nawiązać dobrą współpracę i liczymy, że będziemy dobrym sąsiadem dla mieszkańców Tarnobrzega ? mówił Tomasz Sawicki, przedstawiciel Tesco.

W nowym Tesco pracę znajdzie trzysta osób. ? Menadżera wybierzemy w ramach rekrutacji wewnętrznej. Oczywiście skontaktujemy się z Powiatowym Urzędem Pracy, któremu przekażemy ogłoszenia dotyczące otwartej rekrutacji ? dodaje Sawicki. Jak zapewnia inwestor, podczas budowy Tesco, jako podwykonawcy zatrudniane będą lokalne podmioty. ? Lokalne firmy będą także wykonywać projekty branżowe. Liczymy także na udaną współpracę z lokalnymi producentami, ponieważ w Tesco półka z lokalnymi produktami cały czas się rozrasta, więc z chęcią widzielibyśmy na niej także produkty z Tarnobrzega i okolic ? wyjaśnia dyrektor Jaśtal.

– Tarnobrzeg przespał swoją szansę gospodarczą, więc teraz musimy nadrabiać straty ? mówi Prezydent Mastalerz. ? Cieszę się, że udało się nam wynegocjować tak dobre warunki porozumienia. Jestem przekonany, że skorzysta na tym całe miasto i wszyscy mieszkańcy, bo tego typu inwestycja stwarza nowe możliwości. Nie jest prawdą to, co po kątach mówią inni, że przez pół roku nic nie drgnęło w naszej lokalnej gospodarce. Wręcz przeciwnie, a podpisane właśnie porozumienie jest najlepszym przykładem, że nie tylko coś drgnęło, ale porządnie wstrząsnęło naszą gospodarką. W szczególności, że dziś spotkałem się z przedstawicielami kolejnej dużej i znanej firmy, która szuka terenów pod inwestycję produkcyjno-magazynową. 

Tesco, to brytyjska spółka o zasięgu globalnym. Jej ponad 350 sklepów mieści się w 200 miastach. Zatrudnia ponad 30 tysięcy osób. Wspiera także działania proekologiczne, dba o aktywizację lokalnych dostawców, włącza się w akcje społeczne, a także wyposaża szkoły w nowoczesny sprzęt.
Fot. Agata Rybka