Stalowa Wola – miastem komiksów po raz trzeci

MDK w Stalowej Woli zaprasza do udziału w konkursie na krótką formę komiksową w ramach III edycji projektu „Stalowa Wola-Miasto Komiksów”! Na wyróżnionych czekają nagrody i udział w profesjonalnych warsztatach, które poprowadzą Marzena Sowa i Sylvain Savoia- autorzy cieszącej się ogromną popularnością, serii przygód o Marzi.

I nagroda- 3.000 zł.
II nagroda- 2.000 zł.
III nagroda- 1.000 zł.
Termin naboru prac upływa 12 czerwca !

Zapraszamy do zapoznania się z tegorocznym regulaminem konkursu i do pobrania formularza zgłoszeniowego, które dostępne są na stronie projektu: www.miasto-komiksow.pl

„Stalowa Wola- Miasto Komiksów” to projekt, dzięki któremu centrum wydarzeń związanych z komiksem przeniesie się na kilka wakacyjnych tygodni 2011 roku do Stalowej Woli. Ogólnopolski konkurs na krótką
formę komiksową, warsztaty z udziałem najlepszych prowadzących z Polski i zagranicy, zewnętrzna galeria komiksów w centralnych punktach miasta, wystawa komiksów zorganizowana w mieszkaniu, w bloku, z udziałem mieszkańców, oraz nietuzinkowa publikacja w formie komiksowego przewodnika po Stalowej Woli ze wspomnień to najważniejsze z działań, jakie będą miały miejsce w tym roku, podczas III edycji projektu.

Gośćmi specjalnymi będą tym razem Marzena Sowa i Sylvain Savoia, twórcy popularnej w wielu krajach serii komiksów zatytułowanej „Marzi”, czyli historii dziewczynki ze Stalowej Woli, która oczami dziecka obserwuje polską rzeczywistość czasów PRL-u. ?Sylvain nie mógł zrozumieć, że były sklepy, w których na półkach stały tylko ocet i musztarda? ? wspomina Marzena pracę nad słynnym już komiksem. Z racji tego, że „Marzi” jest zapisem wspomnień Marzeny z okresu dzieciństwa i czasów szkolnych, spędzonych w Polsce (obecnie mieszka we Francji i Belgii), to właśnie wspomnienia będą tym, co połączy wszystkie elementy tegorocznej edycji „Miasta Komiksów”. Tematyka warsztatów skupi się przede wszystkim na scenariuszu. ?Scenariusz ma fundamentalne znaczenie dla komiksu. Nie wystarczy umieć rysować. Nawet doskonały, piękny komiks, jeśli jest nierozważnie narysowany (opowiedziany) staje się nieczytelny i po prostu nieciekawy?- zaznacza Marzena.

Projekt rozpoczynamy od ogłoszenia konkursu na krótką formę komiksową. Spośród zgłoszonych prac wybranych zostanie 15, a ich autorzy wezmą udział w warsztatach komiksowych w Stalowej Woli, w dniach 1-10 lipca. Zajęcia rozpoczną się od zwiedzania miasta. W roli przewodnika wystąpi Marzena Sowa, która zabierze uczestników w miejsca związane z jej wspomnieniami z czasów szkolnych (do szkoły muzycznej, gdzie chodziła z przyjaciółką na koncerty muzyki klasycznej, w miejsce, gdzie są najlepsze lody w mieście, pod hutę, w której pracował jej ojciec i gdzie w 1989 brała udział w strajkach przed główną bramą i in.).

Zwiedzanie ma pomóc w zrozumieniu charakteru miasta i lepszym poznaniu jego specyfiki. Będzie to bardzo pomocne w późniejszej pracy warsztatowej i rysowaniu komiksów, których tematem przewodnim będą wspomnienia. Scenariusz warsztatów przygotują pod tym kątem Marzena Sowa i Sylvain Savoia- autorzy serii komiksów o „Marzi”. W ?Marzi? Polska widziana jest najpierw oczami dziecka, później nastolatki i w końcu studentki. Oprócz dramatycznych dla narodu polskiego chwil, ukazane jest tu również codzienne życie, a co za tym idzie ? często zabawne i wzruszające, ale też absurdalne sytuacje, które mogły się wydarzyć tylko w czasach komunizmu. Pragniemy wyzwolić podobną falę wspomnień wśród mieszkańców Stalowej Woli i zaangażować ich w realizację wystawy, która stanowić będzie główną atrakcję Otwarcia Galerii Komiksów.

Planujemy zaaranżować jedno z mieszkań w bloku, wypełniając je meblami i akcesoriami charakterystycznymi dla czasów komunistycznych. Przedmioty te zgromadzimy na drodze zbiórki wśród
mieszkańców. Na ścianach poszczególnych pomieszczeń zawieszone zostaną fragmenty komiksów o „Marzi”.

Wystawę będzie można obejrzeć w ramach wydarzeń związanych z Otwarciem Galerii Komiksów. Podobnie jak w latach poprzednich, na galerię składać się będą prace warsztatowiczów, wydrukowane w formie billboardów, zamieszczonych w centralnych punktach miasta. Dodatkowo wydana zostanie publikacja w formie „przewodnika wspomnień”. Scenariusz opracuje Marzena Sowa, a jego podstawę stanowić będą opisy wspomnień znanych osób pochodzących ze Stalowej Woli (tzw. Ambasadorów Stalowej Woli).

W oparciu o te teksty pracować będą warsztatowicze, rysując swoje komiksy. Publikacja będzie ciekawą formą podsumowania tegorocznej edycji projektu „Stalowa Wola-Miasto Komiksów”.

NOTKI BIOGRAFICZNE PROWADZĄCYCH
Marzena Sowa

Urodziła się w 1979 r. w Stalowej Woli. Studiowała filologię romańską na Uniwersytecie Jagiellońskim i w Bordeaux. Mieszka we Francji, w Szampanii, oraz w Brukseli. Jest autorką autobiograficznego komiksu
„Marzi” opisującego losy małej dziewczynki dorastającej w latach ?80 w Polsce. Rysunki do historii Marzeny Sowy tworzy jej życiowy partner Sylvain Savoia, autor licznych komiksów policyjnych i science fiction.

Sylvain Savoia
Urodził się w 1969 r. w Reims, we Francji. Jest autorem licznych komiksów stworzonych razem z Jean-Davidem Morvanem (znanym w Polsce z serii Armada): westernu Reflets perdus, fantastycznego Nomada i policyjnego Al?Togo. Wykonał również kilka plansz do zbiorowych Chroniques de Sillage. Razem z Marzeną Sową wydał już trzy tomy serii Marzi, której czwarta część właśnie powstaje. Podobnie jak Marzena, swój czas dzieli miedzy Francję a Belgię.