Militariada – policyjnie na rowerach…

Na odwiedzających „Militariadę”, która już w najbliższy weekend w Nowej Dębie czeka szereg ciekawych dioram i prezentacji przygotowanych przez grupy rekonstrukcyjne. Pośród Willysów, Halftracków, worków z piaskiem i okopów znajdzie się także miejsce na… przedwojenny posterunek Policji Państwowej.

Przygotuje go GRH „Policja Państwowa z Radomia”. Ale to nie wszystko. Historyczni policjanci zaprezentują także patrol rowerowy i wezmą udział w Paradzie ulicami miasta.

Grupa „Policja Państwowa z Radomia” to sześciu pasjonatów występujących w umundurowaniu Policji Państwowej II Rzeczpospolitej. Posiadamy historyczne odznaki służbowe, pałki policyjne, gwizdki, torby patrolowe – mówi Paweł Murawski – i co najciekawsze sześć zabytkowych rowerów ?Łucznik? produkowanych w latach 1929-1939 przez Fabrykę Broni w Radomiu, kompletnie wyposażonych. Grupa prezentuje także uzbrojenie:
repliki granatnika wz.35, rewolwer, pistolety i karabiny.

Pod namiotem policjanci odtworzą wnętrze Komisariatu Policji z jego typowym wyposażeniem m.in. maszyną do pisania, aparat foto na statywie, prasą i książkami przedwojennymi, a także działającym patefonem. Wszystkie przedmioty to działające oryginały z lat 20 i 30 ubiegłego wieku – mówi Paweł Murawski – jedyne repliki to godło i wizerunki Prezydenta Mościckiego oraz Rydza ?Śmigłego, szyld Komisariatu, wieszak na ubrania i skrzynia wojskowa.