Tarnobrzescy harcerze na Światowym Jamboree Skautowym

Dwudziestu harcerzy z Tarnobrzega dotarło do Rinkaby w Szwecji, gdzie przeżyją przygody o jakich nie śnili. Przez 12 dni razem z 39 tys. skautów z ok. 150 różnych krajów weźmie udział w 22. Światowym Jamboree Skautowym ? największej imprezie na Ziemi.

Harcerze dotarli na teren zlotu po północy 27 lipca i od razu zabrali się za rozstawianie swoich namiotów w międzynarodowych podobozach. Nazajutrz z samego rana czekały już na nich pierwsze wyzwania. Jednym z nich było postawienie namiotu stołówkowego wraz z całym aneksem kuchennym.

Tarnobrzescy harcerze musieli zbudować go sami, używając jedynie łopaty, dostarczonych drewnianych żerdzi i sznurka. Jeszcze tego samego dnia wieczorem na zlotowych ulicach zawrzało ? tysiące skautów ruszyło na tak popularny ?swapping?. To nic innego jak wymiana gadżetów przywiezionych ze swoich organizacji skautowych, głównie plakietek. Na jamboree działa kilkanaście narodowych kawiarni, które każdej nocy przeżywają oblężenie. W kawiarniach oferowane są narodowe przysmaki i specjały danego państwa.

Dziś na głównej scenie odbędzie się Ceremonia Otwarcia Światowego Jamboree Skautowego. Wezmą w niej udział tarnobrzescy harcerze, którzy weszli w skład Polskiego Kontyngentu. Liczy on niespełna 650 osób z całej Polski. Ceremonia Otwarcia to szczególne wydarzenie tego zlotu. Podczas niej zaprezentowane zostaną narodowe flagi wszystkich kontyngentów ? polską wniosą wyłonienie w konkursie harcerze. Następnie na scenie wielki koncert. Szykuje się zatem świetna zabawa!

? Z tego, co powiadali nam starsi harcerze, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w poprzednim jamboree w 2007 roku w Anglii, spodziewamy się ogromnej ilości ludzi z całego świata, którzy tak jak my przyjechali tutaj, aby przeżyć niesamowite przygody ? mówi jeden z harcerzy z Tarnobrzega. ? Podczas inauguracji zlotu każdy będzie się starał, aby jego kraj był jak najbardziej widoczny. Nie mogę się doczekać! ? dodał.

Zlot odbywa się w Szwecji w miejscowości Rinkaby. Odwiedzą go skauci z około 150 państw świata. Światowe Jamboree Skautowe odbywa się co 4 lata. Pierwszy zlot został zorganizowany przez twórcę skautingu, lorda Roberta Baden-Powella w 1920 roku w Olympia Hall (Londyn). W 2015 jamboree zorganizuje Japońska Organizacja Skautowa, zaś w 2019 impreza ta odbędzie się w USA. 

Tekst: Błażej Wnuk, fot. Flickr