Nowa Dęba przyspiesza budowę dróg w TSSE

Samorząd Nowej Dęby wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nowych inwestorów, którzy wkrótce rozpoczną działalność na terenie Tarnobrzeskiej Strefy Ekonomicznej w Chmielowie.

Wcześniej niż pierwotnie planowano, bo jeszcze w tym roku ruszy przebudowa ulic Siarkowej i Sadowej w Chmielowie.

Nowa Dębą otrzymała na ten cel 772 tys. zł z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (tzw. ?schetynówek?) 
To jedna z większych dotacji w tegorocznym programie, a kwota ta może jeszcze ulec zwiększeniu po rozstrzygnięciu przetargów w innych gminach. Gmina wyłoży na ten z cel ze środków własnych ponad 1,4 mln złotych, ale jak podkreśla burmistrz Wiesław Ordon tego typu inwestycje są bardzo opłacalne. Inwestowanie w centra zysku, jakim dla naszej gminy z całą pewnością są tereny Tarnobrzeskiej Strefy Ekonomicznej opłaca się, bo w kolejnych nowi inwestorzy będą płacić podatki wyższe niż środki dziś wydawane na te inwestycje – podsumowuje burmistrz.

Co ważne, ulice Siarkowa i Sadowa są bardzo istotne nie tylko dla funkcjonowania firm w TSSE ale także mieszkańców dzielnicy Mogiły w Chmielowie. Przebudowa tych ulic to przykład jak dobrze łączyć interesy mieszkańców i inwestorów ? podkreśla Wiesław Ordon.

Samorząd Nowej Dęby kompleksowo podszedł do modernizacji dróg na terenach inwestycyjnych. Przypomnijmy, dobiega końca warta ponad 4,5 mln. złotych budowa drogi Strefowej, łączącej tereny TSSE z drogą krajową nr 9, współfinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Ponadto w związku z wartą pół miliarda złotych inwestycją firmy Pilkington Automotive Poland Sp. z o.o., konieczne są zmiany w organizacji ruchu na ul. Chemicznej, będącej dziś własnością Zakładów Chemicznych ?Siarkopol?. W wyniku kilku rund rozmów z 10 firmami ustalono, że gmina przejmie drogę Chemiczną i ją przebuduje. ? mówi burmistrz Ordon – Ale, żeby stało się to już w roku przyszłym, firmy zadeklarowały nadpłatę podatku od nieruchomości za 2013 r. w wysokości niezbędnej do realizacji przedsięwzięcia (ok. 1,2 mln zł). Ich postawa wynikała ze zrozumienia dla podejmowanych przez nowodębski samorząd inwestycji drogowych w tej części gminy.

Ponadto gmina przygotowała także koncepcję budowy parkingu przy ul. Siarkowej na 295 miejsc postojowych, na długości ok. 700 m. W koncepcji przewidziano także bezpieczne dojście chodnikiem do nowych zakładów powstających w Strefie. Burmistrz planuje także poprawę stanu dróg w podstrefie nowodębskiej. Już w tym roku przewidziano w budżecie środki na nowe nakładki bitumiczne. Lecz po analizie stanu tych dróg, a zwłaszcza braku odwodnienia, uznano, że trzeba przygotować w pierwszej kolejności dokumentację na ich przebudowę. To zadanie ma być zrealizowane do końca roku.