Spotkanie informacyjne w sprawie pracy za granicą

W środę 7 września br. Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie Oddział Zamiejscowy w Tarnobrzegu organizuje dzień informacyjny dla osób zatrudnionych lub zamierzających podjąć zatrudnienie w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
To kolejne spotkanie z tego cyklu, pierwsze odbyło się w Oddziale Zamiejscowym Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krośnie.

? Wspólne rozmowy z przedstawicielami wielu instytucji, utwierdziły nas w przekonaniu, że obrany przez nas kierunek jest słuszny. Służy osobom zainteresowanym tą tematyką oraz urzędnikom, którzy na co dzień stykają się z wieloma problemami osób pracujących lub szukających pracy poza granicami naszego kraju, ? wyjaśnia Tadeusz Gospodarczyk, wicedyrektor ds. Poradnictwa Zawodowego i Pośrednictwa Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie.

Inicjatorem cyklu spotkań jest Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie. ? Wielu bezrobotnych jest zainteresowanych podjęciem pracy za granicą. Zdarza się, że osoby, które decydują się na taki krok często nie mają podstawowych zasobów informacji dotyczących warunków życia i pracy w kraju, w którym chcą pracować. Brak wiedzy z dziedziny prawa pracy, obowiązków podatkowych, niesie za sobą sankcje prawne, dlatego poprzez takie spotkania chcemy uświadomić bezrobotnym i poszukującym pracy z jakich uprawnień mogą korzystać poza granicami naszego kraju. Chcemy wskazać kierunki gdzie i w jaki sposób szukać pracy, i na co zwracać uwagę podpisując umowę z zagranicznym pracodawcą ? mówi Tadeusz Gospodarczyk.

W spotkaniu, które odbędzie się w środę w Oddziale Zamiejscowym WUP w Tarnobrzegu, pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Pracy będą informować o usłudze EURES, wyjaśnią między innymi w jaki sposób za pomocą sieci szukać zagranicznych ofert pracy. Zainteresowani skorzystają z usług doradców zawodowych, którzy pomogą opracować europejski życiorys zawodowy oraz dokumenty EUROPASS.

Ponadto swój udział zapowiedzieli przedstawiciele: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowej Inspekcji Pracy, Urzędu Skarbowego, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Policji. Specjaliści będą udzielać informacji z zakresu zasad dokumentowania okresów zatrudnienia za granicą, ubezpieczenia społecznego, przepisów podatkowych, zasiłków rodzinnych, prawa pracy oraz bezpieczeństwa.

Dyżur informacyjny potrwa od godz. 10.00 do 12.30. Bezpłatne porady będą udzielane w siedzibie tarnobrzeskiego oddziału WUP, przy Pl. B. Głowackiego 34. Pytania do specjalistów można kierować również telefonicznie pod nr 15 822 55 15 lub 15 822 21 72.