Strajk przeciw marnowaniu żywności

?Nie marnuj jedzenia!? ?Podziel się z innymi!? Między innymi takie hasła krzyczeli młodzi tarnobrzeżanie, którzy przemaszerowali w poniedziałek ulicami naszego miasta w ramach ogólnopolskiego Strajku Żywności. 

W akcję ochoczo zaangażowali się uczniowie tarnobrzeskich szkół, którzy przygotowali transparenty i rozdawali przechodniom ulotki informujące o akcji.

Ulicami Tarnobrzega przemaszerowało kilkaset osób. Młodzi ludzi nie szczędzili gardeł głośno informując mieszkańców o swoim strajku. Organizatorem strajku był Tarnobrzeski Bank Żywności. Jego członkowie razem z młodzieżą poprzebierani za żywność namawiali do dzielenia się produktami żywnościowymi, które zamiast trafiać do śmietnika, mogą pomóc potrzebującym. W akcję zaangażował się także radny Sławomir Partyka.

– Poprzez ten strajk chcemy uzmysłowić producentom, że są organizacje takie, jaka nasza, do których można się zgłaszać i przekazywać nadwyżki żywności. Na każde zgłoszenie odpowiemy, gdyż wiemy, komu później przekazać produkty ? mówił Czesław Łuszczki, prezes Tarnobrzeskiego Banku Żywności.

– Wszystkim wolontariuszom, którzy wzięli udział w akcji serdecznie dziękuję za zaangażowanie i entuzjazm, z jakim manifestowali swój sprzeciw wobec marnowania żywności. Zamiast wyrzucać żywność, można się nią podzielić z potrzebującymi. Warto, aby ta wiedza była wpajana już od najmłodszych lat. Ponieważ czasami się zdarza, że kanapka przygotowana przez mamę do szkoły nie zostaje zjedzona, tylko trafia do śmietnika ? mówi Prezydent Tarnobrzega, który protestował razem z młodymi mieszkańcami.
 
?Strajki Żywności? odbyły się w Białymstoku, Ciechanowie, Chojnicach, Częstochowie, Elblągu, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Łomży, Olsztynie, Radomiu, Siedlcach, Słupsku, Suwałkach, Tarnobrzegu i Warszawie.

Fot. Agata Rybka. Info: UM.