Tarnobrzeskie obchody Święta Niepodległości

W piątek, uroczyste obchody rozpoczęła Msza Święta w Kościele oo. Dominikanów. Później, władze Tarnobrzega, Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego, Poseł Mirosław Pluta, przedstawiciele różnych instytucji i organizacji, poczty sztandarowe i licznie zebrani mieszkańcy, przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry Dętej, przemaszerowali pod pomnik Bartosza Głowackiego. 

– Bądźmy dumni ze swojej przeszłości, cieszmy się teraźniejszością i walczmy o przyszłość. A dziś świętujmy głośno i radośnie. Manifestujmy swój patriotyzm i przywiązanie do naszych symboli i barw narodowych. I mówmy ciepło o naszej Ojczyźnie. Mówmy tak o niej nie tylko dziś, mówmy tak codziennie. Bo Ona, nasza Polska, na to zasługuje ? mówił podczas uroczystych obchodów Święta Niepodległości, Prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz.

Tegoroczne miejskie uroczystości rozpoczęły się już w czwartek, 10 listopada w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Z okazji święta narodowego młodzi, zdolni, tarnobrzescy artyści wystąpili w specjalnym koncercie poświęconym pamięci Jędrusiów. Koncert z podziwem oglądał biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Na zaproszonych gości czekała także słodka niespodzianka w postaci niezwykłego tortu.

– Dzisiaj, po 93 latach od odzyskania niepodległości żyjemy w Polsce bezpiecznej, sprawiedliwej, praworządnej i szybko rozwijającej się gospodarczo. Powtórzę raz jeszcze to, co powiedziałem w tym miejscu 3 maja tego roku: żyjemy w najszczęśliwszych dla Rzeczpospolitej i jej obywateli czasach w całej jej przeszło tysiącletniej historii. Żyjemy w Polsce, o jakiej marzyło wiele pokoleń naszych rodaków. Doceniajmy to i cieszmy się z wolnej Rzeczypospolitej, tak jak cieszyli się z niej nasi rodacy, którzy w 1918 roku byli świadkami jej oswobodzenia ? mówił do zebranych Prezydent Norbert Mastalerz.

Z okazji święta, krótki program artystyczny przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. Po występie, przed pomnikiem, złożono wiązanki i zapalono znicze.
Wieczorem, w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega odbyła się gawęda historyczna prof. dr Stanisława Waltosia, dyrektora Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na zakończenie odbył się koncert pieśni F. Chopina i W. Żeleńskiego.

Info: UM. Fot. Agata Rybka