Kat i Roman Kostrzewski zagrają w Maximie

9 grudnia w tarnobrzeskim klubie Maxim wystąpi klasyka polskiego metalu – grupa Kat z Romanem Kostrzewskim. Koncert promujący płytę „Biało-Czarna” rozpocznie się o godzinie 19:00. Wkrótce rozpocznie się dystrybucja biletów, w cenie 34 zł w przedsprzedaży i 40 zł w dniu koncertu. Info: Stowarzyszenie mRock.

Początek działalności kultowego, najważniejszego polskiego zespołu thrash metalowego datuje się na rok 1980. Do chwili wydania debiutanckiego singla ? Ostatni tabor/ Noce Szatana?, grupa zdobywała swe szlify podczas sesji nagraniowych dla PR Katowice ( dzięki sesji zespół zaistniał na antenie stacji radiowych w kraju), jak również biorąc też udział w wielu festiwalach rockowych. Ukoronowaniem swej dotychczasowej pracy było zwycięstwo w plebiscycie publiczności na największym w latach 80-90-tych XX w Festiwalu Rockowym Muzyków Młodej Generacji Jarocin 81?. Popularność singla w mediach zaowocowała dłuższa trasa koncertowa u boku fińskiej grupy HANOI ROCKS. Zespół zyskuje wtedy znakomite recenzje czego skutkiem było nagranie debiutanckiego albumu ?Metal and hell? dla belgijskiej firmy Ambush Records (maj 1986r) i jej polskiej wersji pt: ?666? wydanej przez Klub Płytowy ?Razem?. Było to prekursorskie wydawnictwo dla polskiego thrash metalu.

Kat nawiązuje współpracę z firmą Metal Mind Productions po czym bierze udział w festiwalu Metalmania (?Spodek?- Katowice), wraz z HELLOWEEN, OVERKILL, RUNNING WILD ?

Na wyjątkową pozycję zespołu poza warstwą muzyczną miały wpływ także teksty wokalisty Romana Kostrzewskiego, oraz bardzo widowiskowe i nowatorskie wówczas, mroczne koncerty z udziałem ?baletu wielu rekwizytów?.

Występując jako gwiazda na festiwalu Jarocin 86? zespół zagościł w filmie dla telewizji BBC pt: ? My blood, your blood?, poświęconemu polskiemu rockowi.

W lutym 1987r. dwukrotnie występuje w katowickim Spodku z METALLICĄ. W tym samym roku ukazuje się koncertowy album zespołu ?38 minutes of life?, zawierający zapisy utworów z Metalmanii i koncertów z METALLICĄ.

Kolejna płyta ?Oddech wymarłych światów? wydana w 1989r. okazała się wyjątkową pozycją w dyskografii zespołu. Znajdują się tu utwory pełne nowatorskich rozwiązań muzycznych i brzmieniowych. 

Różnice pomiędzy muzykami spowodowały dwuletnią przerwę z działalności zespołu.
Jednak w 1992 r. KAT powraca z płytą ?Bastard?, dowodząc, że nadal jest prekursorem thrash metalu. Wiosną 1994r. wydaje album ?Ballady?, który ukazuje jego spokojniejsze aczkolwiek niepozbawione zadzioru oblicze. W nagraniu tego materiału gościnnie bierze udział legenda polskiego rocka Józef Skrzek (SBB) . Następnie zaś wiele koncertów , spośród których wartym odnotowania jest wspólny listopadowy koncert
z MÖTORHEAD w Zabrzu.

1996 to rok, w którym wydany zostaje album monumentalny i podniosły w warstwie muzycznej i mocno osadzony w thrash metalu ?Róże miłości najchętniej przyjmują się na grobach?. W 1998 r. ukazuje się album ?Szydercze zwierciadło? , uwieńczony zostaje dużą trasą koncertową.

Ze względu na nagłą śmierć głównego gitarzysty Jacka Regulskiego w 1999 r. zespół zawiesza działalność powracając w 2003 r. z olbrzymią i owianą sukcesem trasą koncertową zwaną ?Kat on tour again?.
W 2005r. na Mystic Festival, na którym gościem był IRON MAIDEN, grupa zarejestrowała płytę dvd pt.: ?Somewhere in Poland?.

Rekonstrukcja Kata okazała się być niezbyt fortunną. Pożądanym stało się przemianowanie zespołu na KAT & RK i samookreślenie w świadomości fanów, co skutkowało olbrzymim sukcesem na jego trasach koncertowych ostatnich lat i rejestracja nowego dvd koncertowego ?Życie po życiu? (Katowice-14.04.07.r.) 

?Biało- czarna? to najnowsze wydawnictwo studyjne zespołu zarejstrowane na przestrzeni lipca-grudnia 2010 roku.Płyta wydana została przez Mystic Productions w marcu 2011 roku,dochodząc do trzeciego miejsca w rankingu najlepiej sprzedających się płyt w Polsce.
?Tour the Biało-czarna? trwa,o czym możecie się przekonać w dziale informacji koncertowych.

Zespół występuje w następującym składzie:
Roman Kostrzewski- wokal
Ireneusz Loth- perkusja
Piotr Radecki- gitara
Krzysztof Pistelok- gitara
Michał Laksa- bas