Blok socjalny na etapie projektowania

Trzydzieści sześć rodzin zamieszka w budynku mieszkalno-socjalnym, jaki powstanie na osiedlu Serbinów, przy ul. M. Dąbrowskiej.
W ubiegłym tygodniu Prezydent Tarnobrzega podpisał umowę z firmą ae fusion Studio Sp. z o.o. na opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego.

– Przez lata ?mówiło się? o potrzebie wybudowania bloku socjalnego. Niestety dotychczas nie udało się poczynić żadnych kroków w tym kierunku. Teraz, jesteśmy już na najlepszej drodze do budowy budynku, który mam nadzieję, że powstanie w najszybszym możliwym terminie ? mówi Prezydent Tarnobrzega, Norbert Mastalerz.

Według założeń, będzie to budynek mieszkalny, zabudowy wielorodzinnej z przeznaczeniem pod tzw. mieszkania socjalne, o układzie typu galeriowiec, gdzie mieszkania dostępne są z galerii, czyli otwartego ciągu komunikacyjnego lokalizowanego wzdłuż dłuższej elewacji budynku. Galerię komunikacyjną usytuowano po wschodniej stronie budynku, gdzie przylega ona do pomieszczeń mieszkalnych o pomocniczym charakterze. Projektowany budynek posiada cztery kondygnacje naziemne, jest bez podpiwniczenia, ma dwie klatki schodowe.

W budynku znajdzie się 36 mieszkań w tym: dziewiętnaście mieszkań dwupokojowych od 44 do 47 metrów kwadratowych o rozkładzie pomieszczeń – wiatrołap, łazienka, przedpokój, pokój z aneksem kuchennym, pokój albo wiatrołap, łazienka, przedpokój, dwa pokoje i kuchnia. Wśród tych mieszkań znajdą się także dwa mieszkania dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, zlokalizowane w przyziemiu.

Projekt zakłada także powstanie siedemnastu mieszkań jednopokojowych od 22 do 24 metrów kwadratowych o rozkładzie pomieszczeń wiatrołap, łazienka, przedpokój, pokój z aneksem kuchennym.

Po zakończeniu prac projektowych Gmina wystąpi z wnioskiem o dofinansowanie w ramach rządowego programu wsparcia finansowego z Funduszu Dopłat na tworzenie lokali socjalnych do Banku Gospodarstwa Krajowego. Poziom dofinansowania to ok. 30 %.

Obecnie na mieszkanie komunalne czeka pięćdziesiąt sześć rodzin, a na socjalne ? trzydzieści siedem. Komisja mieszkaniowa ma jeszcze do rozpatrzenia piętnaście wniosków złożonych w 2011 roku. W ubiegłym roku Urząd Miasta zakupił siedem mieszkań za kwotę ponad 532 tysięcy złotych, na co otrzymał dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości ponad 139 tys. zł.

Info: UM.