Narasta konflikt na linii UM – TSM

Od strony medialnej konflikt rozpoczął się wczorajszym tekstem „Echa Dnia”. Dziś pojawił się komunikat Urzędu Miasta o planowanej budowie miejskiego bloku socjalnego na terenie wydzielonym ze szkoły podstawowej nr 10, a niedługo później informacja z UM na temat blokowania przez TSM planowanej budowy mieszkań socjalnych. 

Poniżej informacja z Urzędu Miasta:

TSM blokuje budowę budynku mieszkalno-socjalnego
Jestem zdumiony postępowaniem kierownictwa TSM, bo świadczy ono, że polityka bierze górę nad zdrowym rozsądkiem i dobrem mieszkańców. Tak Prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz komentuje decyzję zarządu Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która oprotestowała budowę budynku mieszkalno-socjalnego przy ulicy M. Dąbrowskiej.

Obecne władze Tarnobrzega robią wszystko, aby rozwiązać odkładany przez lata problem braku mieszkań komunalnych i socjalnych. Przypomnijmy, że na pierwsze czeka pięćdziesiąt sześć rodzin, a na drugie trzydzieści siedem. 

– Dla wielu z oczekujących brak własnego lokum to nie problem, to prawdziwy dramat. Chcemy im pomóc, i to szybko ? stąd pomysł budowy budynku mieszkalno-socjalnego na niezagospodarowanym terenie przy ulicy Marii Dąbrowskiej – mówi Prezydent Norbert Mastalerz.
Dach nad głową znalazłoby w nim aż trzydzieści sześć rodzin.
Prezydent Tarnobrzega tak, jak obiecał działa szybko – wydał już tzw. warunki zabudowy i podpisał umowę z firmą ae fusion Studio na opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego.

Budowa opóźni się jednak, bo ? nieoczekiwanie ? sprzeciw do tzw. warunków zabudowy zgłosili Prezesi Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Tomasz Lenard i Paweł Stawowy. Wedle nich ?Wydzielenie z terenu szkoły ? terenu na którym projektuje się obiekty inne niż oznaczone w opisie do projektu MPO (Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego ? przyp. KPM) powoduje konieczność zmian i przeprowadzenia kolejnych konsultacji społecznych?

– Zarzuty TSM są kompletnie bezpodstawne. Planowana inwestycja spełnia wszystkie wymogi wynikające z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Kategorycznie nie zgadzamy się też opiniami, że z mieszkania socjalne powinniśmy budować ?gdzieś? na obrzeżach miasta ? z dala od innych domostw. Byłoby to nieekonomiczne, a przede wszystkim niehumanitarne, bo ich lokatorzy to tacy sami tarnobrzeżanie, jak pozostali. A nie ludzie drugiej kategorii, których trzeba izolować ? tłumaczy Wiceprezydent Tarnobrzega Robert Niedbałowski.

– Jestem zdumiony działaniem kierownictwa TSM, bo świadczy ono, że polityka bierze górę nad zdrowym rozsądkiem i dobrem mieszkańców, i to tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy ze strony miasta. Nie rozumiem takiego postępowania, bo niezmiennie stoję na stanowisku, że dla dobra tarnobrzeżan powinniśmy współdziałać, tak jak to było w przypadku budowy monitoringu miejskiego ? dodaje Prezydent Norbert Mastalerz.

Dzisiejsza informacja o planowanym bloku socjalnym:
http://www.tarnobrzeg.info/index.php?module=Artykuly&func=display&sid=2856

Wczorajszy tekst Echa Dnia:
http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120226/POWIAT0304/119279244