Ruszył nabór do klasy piłkarskiej

24 uczniów będzie mogło od września uczęszczać do profesjonalnej klasy sportowej o kierunku piłka nożna. Nabór ruszył dzięki utworzeniu w Tarnobrzegu Gimnazjalnego Ośrodka Szkolenia Sportowego Młodzieży. Dziś prezydent Norbert Mastalerz podpisał porozumienie z Kazimierzem Greniem, prezesem Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej.

Już dziś, 1 marca ruszył nabór do tarnobrzeskiego Gimnazjalnego Ośrodka Szkolenia Sportowego Młodzieży, który powstał przy Gimnazjum nr 2. Jest to drugi tego typu Ośrodek na podkarpaciu i jedyny w północnej części województwa. W podpisaniu umowy oprócz Prezydenta Tarnobrzega i prezesa Podkarpackiego ZPN udział wziął także wiceprezes Związku ? Tadeusz Kulik oraz Maria Nabrzeska ? Skarbnik Miasta.

– Chcę podziękowań prezesowi Kazimierzowi Greniowi za całą przychylność i za utworzenie właśnie w naszym mieście Gimnazjalnego Ośrodka Szkolenia Sportowego Młodzieży (GOSSM). Jest to ogromne wyróżnienie dla Tarnobrzega. Jestem pewien, że chętnych, młodych, utalentowanych piłkarzy nam nie zabraknie ? mówi Prezydent Norbert Mastalerz.

Według założeń, uczniowie spoza Tarnobrzega będą zakwaterowani w internacie przy ulicy Św. Barbary. Uczniowie będą mieli zapewnioną wykwalifikowaną kadrę trenerską, opiekę medyczną i psychologiczną. Korzystać będą z profesjonalnej bazy szkoleniowej. Do swojej dyspozycji będą mieć m. in. basen, sale gimnastyczne, siłownie, Orliki, kompleks boisk piłkarskich na Zwierzyńcu, obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Uczniowie będą mieli także zapewnione darmowe posiłki. Będą również wyposażeni w sprzęt sportowy, treningowy i meczowy, dresy, obuwie, a także badania lekarskie. Za darmo będą również uczestniczyć w obozach i zgrupowaniach szkoleniowych.

Szkolenie sportowe w klasach piłkarskich prowadzone będzie na etapie szkolenia specjalistycznego w ramach programu i planu szkolenia sportowego Polskiego Związku Piłki Nożnej, w obowiązkowym tygodniowym wymiarze co najmniej 14 godzin, równolegle z programem kształcenia ogólnego właściwego dla gimnazjum. Zajęcia piłkarskie prowadzić będą trenerzy I i II klasy. 

– Tarnobrzeg może pochwalić się bardzo dobrą bazą sportową, życzliwymi i bardzo zaangażowanymi ludźmi oraz długą tradycją piłkarską. Dlatego jestem pewien, że Ośrodek będzie się tu bardzo dobrze rozwijał, a chętnych do nauki na pewno nie zabraknie. Według założeń najlepsi uczniowie-sportowcy trafią do podkarpackiej kadru piłkarskiej. Później ze wszystkich ośrodków będą powoływani członkowie reprezentacji Polski. Jest to ogromna szansa dla tych młodych ludzi i z pewnością wielu ją wykorzysta. Ośrodek daje ogromne możliwości. Rodzice mogą być spokojni o rozwój swoich dzieci i to nie tylko pod względem sportowym. Bo tutaj akurat nie liczą się tylko ?nogi?, ale i głowa ? mówi Kazimierz Greń, prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej.

Tarnobrzeg o możliwość utworzenia GOSSM rywalizował z Dębicą. Ostateczną decyzję podjął Zarząd Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej. Za kandydaturą Tarnobrzega głosowało szesnastu spośród dwudziestu jeden członków.

Ośrodek będzie funkcjonował pod opieką PZPN i w dużej mierze będzie finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Co najważniejsze, rodzice nie będą ponosić żadnych kosztów związanych z uczęszczaniem dzieci do klasy sportowej GOSSM.

– Nie jest tajemnicą, że jako samorząd tarnobrzeski, bardzo mocno inwestujemy w infrastrukturę sportową. Liczymy, że w ten sposób zachęcimy młodych ludzi do czynnego uprawiania sportu. Mamy bardzo bogate tradycje piłkarskie. Pragnę bardzo serdecznie podziękować prezesowi Greniowi i całemu Zarządowi, za zrozumienie. W poprzedniej kadencji zabrakło trochę determinacji w działaniu, mimo że taką determinację i chęci wykazywał dyrektor Kokoszka, aby taki ośrodek był prowadzony w Tarnobrzegu. Zawsze podkreślam w naszym mieście jest miejsce dla wielu dyscyplin sportu ? dodaje Prezydent Mastalerz.

– Wybór Gimnazjum nr 2 jako lokalizacji tego Ośrodka nie był przypadkowy. Zdecydowała o tym doskonała baza dydaktyczna (pełnowymiarowe boisko trawiaste, boisko ze sztuczna nawierzchnią, treningowe boiska trawiaste, dwie sale gimnastyczne, siłownia), wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna i trenerska, doświadczenie w prowadzeniu klas sportowych (funkcjonujących w szkole od 2004 roku), wieloletnia współpraca z Klubem Sportowym ?Siarka?, bliskie sąsiedztwo internatu dla młodzieży oraz usytuowanie szkoły w pobliżu innych obiektów sportowych ? mówi Grzegorz Kokoszka, dyrektor Gimnazjum nr 2.

Kryterium naboru do klasy piłkarskiej GOSSM jest:

– dobry stan zdrowia,
– zaliczenie testów sprawności ogólnej Międzynarodowy Test Sprawności Fizycznej,
– zaliczenie testów sprawności piłkarskiej (dostępne na stronie www.podkarpackizpn.pl).
Egzaminy sprawnościowe odbędą się 10 kwietnia (stadion KS Siarka) i 17 kwietnia (obiekty MOSiR w Tarnobrzegu).

Fot. Dariusz Bajor, info UM.