Poznają Polskę i Tarnobrzeg

Delegacje sześciu krajów gościły we wtorek w tarnobrzeskim magistracie. Nauczyciele i uczniowie tarnobrzeskich szkół oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Esteka wymieniali się poglądami i doświadczeniami w dziedzinie oświaty i kultury z gośćmi z Turcji, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Grecji i Cypru.

Projekt zatytułowany ?Metody zapobiegania niepowodzeniom szkolnym uczniów? jest realizowany przez dwa regiony reprezentowane przez Gminę Tarnobrzeg i Kuratorium Oświaty z Mardin w Turcji przy współpracy szkół ponadgimnazjalnych: liceum Milli Piyango (Turcja) i LO im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu. W projekt zaangażowane jest także Stowarzyszenie Esteka i Centrum Badawczo-Konsultacyjne z Mardinu.

Organizacje te pracują wspólnie nad określeniem przyczyn niepowodzeń szkolnych i tym, jak im zapobiegać. W trakcie projektu wiedza nauczycieli dotycząca tego problemu jest pogłębiana poprzez udział w warsztatach oraz wymianę najlepszych praktyk wśród jego uczestników. Turecka delegacja zwiedziła Warszawę, Kraków i Sandomierz. We wtorek gościła także w siedzibie tarnobrzeskiego magistratu, gdzie w obecności Prezydenta Norberta Mastalerza oraz Anny Czaplińskiej – naczelnik wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury i Sportu uczestnicy wizyty mogli wspólnie wymienić poglądy na temat oświaty.

Kilka godzin później, również w ramach programu ?Comenius? mieliśmy przyjemność gościć delegacje nauczycieli i uczniów z pięciu krajów: Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Grecji i Cypru, którzy przyjechali do Tarnobrzega dzięki współpracy z Gimnazjum nr 3. O historii Tarnobrzega, swojej pracy, życiu i zainteresowaniach opowiadał zgromadzonym prezydent Mastalerz. Obcokrajowcy chętnie zadawali pytania, dzielili się swoimi spostrzeżeniami, jednocześnie podkreślali serdeczność i gościnność tarnobrzeżan, których mieli okazję spotkać.

Fot. Dariusz Bajor, info: UM