IV Niedziela Palmowa dla Bliźniego

Już po raz czwarty Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Serbinowie wraz z Przyjaciółmi zaprasza do wzięcia udziału w uroczystej ?Niedzieli Palmowej dla Bliźniego?. To jedno z najważniejszych, najbardziej kolorowych świąt w Roku Liturgicznym.

Przejazd Kapłana na osiołku, stylizowany orszak, tysiące ludzi z barwnymi palmami, stragany, atrakcje dla dzieci i dorosłych to tylko niektóre z atrakcji, które przygotowaliśmy dla mieszkańców naszego miasta.

Niewątpliwym i bardzo ważnym Tego dnia będzie, zorganizowane z rozmachem Misterium Paschalne w którym weźmie udział ponad 110 aktorów ? amatorów.

Jak co roku podczas tej uroczystej Niedzieli będziemy zbierać pieniądze dla trójki chorych dzieci 5,5 miesięcznej Leny Kucwaj, 13 letniej Patrycji Mazur, 10 letniego Jędrzeja Fietko. Ich rodzinna sytuacja materialna nie zawsze pozwala na finansowanie leczenia.
Nigdy nie zawiedliśmy się na życzliwości osób i firm włączających się w organizację tej charytatywnej akcji.

Jeżeli zechcieliby Państwo wesprzeć akcję, to można za pośrednictwem konta nr:  97 1090 2750 0000 0001 1858 7127 z dopiskiem ?Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy ? Niedziela Palmowa dla Bliźniego?.
Liczymy na Państwa obecność 1 kwietnia i mamy nadzieję, że wspólnie udowodnimy jak Wielkie mamy serca dla naszych bliźnich w potrzebie.
Szczegóły programu na plakatach.

Planowany program uroczystości:
8:00 ? rozpoczęcie kwesty przed kościołem na rzecz chorych dzieci
9:00 ? 12:30 ? kiermasz świąteczny z udziałem Placówek Oświatowych działających na terenie miasta
12:30 ? Przygotowanie do uroczystego orszaku
12:45 ? Uroczysta procesja wjazdu kapłana na osiołku do świątyni wraz z dziećmi z palmami
13:00 ? Msza święta
14:15 ? 16:00 ? koncert zespołu z Ostrowca Świętokrzyskiego ?Siostry Jeremiasza?
17:30 ? Przedstawienie Męki Pańskiej przez 110 aktorów z tarnobrzeskich parafii
18:30 ? zakończenie uroczystości ?Niedzieli Palmowej dla Bliźniego?

Podczas całej uroczystości ?Niedzieli Palmowej dla Bliźniego? będzie odbywała się zbiórka do puszek na rzecz chorych dzieci. Przez cały czas trwania naszego przedsięwzięcia zapraszamy na pyszne potrawy z grilla oraz loterię fantową z atrakcyjnymi nagrodami.

Lena ma 5,5 miesiąca. Jest wcześniakiem z rozczepem kręgosłupa, podejrzeniem wodogłowia i pęcherzem neurogennym. Trają konsultacje czy wymaga wstawienia zastawki komorowo-otrzewnowej. Zachowany został ruch nóżek, dzięki czemu istnieje szansa, że Lenka będzie w przyszłości chodziła. Jest pod opieką neurochirurga, neurologa, neonatologa, urologa, nefrologa i neurologopedy. W ciągu krótkiego życia już 5 razy była na długich pobytach w szpitalu. Trzy razy w tygodniu poddawana jest rehabilitacji, dzięki której jest szansa, że Lenka będzie w przyszłości chodzić. Odpowiedniego ku temu poziomu rehabilitacji i dostępu do specjalistów nie zapewnia NFZ, stąd prośba rodziców o wsparcie.

Patrycja ma 13 lat. Rozpoznano u niej zespół Edwardsa z wrodzoną wadą w postaci ubytku przegrody międzykomorowej, z rozszczepieniem podniebienia z padaczką i wyraźnym opóźnienionym rozwojem psychoruchowym. Orzeczenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej stwierdza upośledzenie umysłowe stopnia głębokiego. Patrycja jest dzieckiem leżącym, położona na boku nie potrafi się przewrócić na plecy. Nie podnosi się , nie siedzi samodzielnie. Je potrawy miksowane, karmiona jest łyżką w pozycji siedzącej podpartej. Ubierana jest w pozycji leżącej. Objęta jest zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi indywidualnymi prowadzonymi przez ZSS w Tarnobrzegu. Podczas terapii stosowane są metody aktywności skierowane na świadomość ciała, kontakt i komunikację.

Jędrzej urodził się w 2002 roku z przepukliną oponowo-rdzeniową. Następstwem tej wady są: niedowład kończyn dolnych, wodogłowie, padaczka, pęcherz neurogenny i skrzywienie kręgosłupa. Do dnia dzisiejszego Jędrzej przeszedł 20 zabiegów operacyjnych.
Obecny stan Jędrzeja wymaga wielospecjalistycznej opieki lekarskiej oraz codziennej rehabilitacji, jest pod stałą kontrolą neurochirurga, neurologa, ortopedy, okulisty, nefrologa. Wiąże się to z częstymi wyjazdami do Łodzi, Krakowa, Buska. Jędrzej porusza się na wózku, wymaga stałej intensywnej rehabilitacji, która pomaga mu harmonijnie się rozwijać i pokonywać bariery własnego ciała. Pomaga pokonać lęki, przełamać nieśmiałość, uwierzyć we własne siły.
Na turnusach rehabilitacyjnych Jędrzej zdobywa nowe umiejętności, tam staje się mimo ograniczeń własnego ciała bardziej sprawny i samodzielny.
Koszt turnusu 2-tygodniowego, w zależności od ośrodka, wynosi od 4 000 do 5 000 zł. Ważne jest, aby w turnusach brać udział regularnie, to utrwala pozytywne efekty ćwiczeń. Stymuluje rozwój psycho-ruchowy.
Oprócz tego rodzice potrzebują wsparcia na zakup sprzętu ortopedycznego, rehabilitacyjnego czy przystosowania mieszkania do potrzeb Jędrzeja. 
Jędrzej, pierwszoklasista, najbardziej cieszy się, kiedy ktoś okaże mu zainteresowanie, poświęci odrobinę czasu i uwagi. Łatwo jest zobaczyć uśmiech na buzi Jędrzeja bo lubi się śmiać, jest otwarty, radosny.

Info: Ks. Mirosław Martyna
Fot.: rodziny/organizatorzy.Oprócz tego rodzice potrzebują wsparcia na zakup sprzętu ortopedycznego, rehabilitacyjnego czy przystosowania mieszkania do potrzeb Jędrzeja.