Wielki teatralny sukces „świetliczaków? z „Trójki?

Kilkumiesięczne przygotowania młodych aktorów dały wspaniałe rezultaty. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnobrzegu zajęli 2. miejsce w XVII Wojewódzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych ?Bajkowisko 2012? w Rzeszowie.

Droga do zajęcia wysokiego miejsca na podium nie była jednak taka prosta. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli, rodziców i uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnobrzegu powstał przed czterema laty Teatrzyk Świetlicowy ?Baj?. Wziął on między innymi udział w tegorocznych IX Miejskich Konfrontacjach Teatralnych, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 9 w Tarnobrzegu. Tam zajął 3. miejsce. Wysoka pozycja zachęciła zarówno nauczycieli, jak i uczniów do tego, by pojechać do Rzeszowa i tam wystartować w eliminacjach XVII Wojewódzkiego Przeglądu Małych Form Teatralnych ?Bajkowisko 2012?, w których udział wzięły 22 szkoły z całego Podkarpacia.

Przedstawicielom ?Trójki? udało się zakwalifikować do finałowej piątki. Nie udałoby się to, gdyby nie zaangażowanie nauczycielek. To właśnie one przygotowały własnoręcznie scenografię oraz kostiumy i lalki animacyjne.

2 czerwca nasi mali aktorzy wraz z opiekunkami, p. Małgorzatą Głowacką, nauczycielem świetlicy oraz p. Małgorzatą Bzdyrą nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej, pojechali do Rzeszowa, by tam na deskach sceny Teatru Maska zmierzyć się z najlepszymi grupami teatralnymi województwa podkarpackiego.
? Dla naszych uczniów całe przedsięwzięcie było ogromnym wyzwaniem, a jednocześnie niezapomnianym przeżyciem ? mówią opiekunki z SP3, które przez wiele miesięcy przygotowywały swoich podopiecznych do występu.  ? Miały bowiem niepowtarzalną okazję zobaczyć, jak wygląda ?od środka? praca w prawdziwym teatrze i poczuć się jak profesjonalni aktorzy.

Dzieci wystąpiły z przedstawieniem ?Księżniczka na ziarnku grochu? opartym na motywach baśni Andersena zrealizowanym w konwencji teatru żywego planu z elementami lalki animacyjnej. Jury, złożone między innymi z instruktorów teatralnych i logopedy,  doceniło starania przedstawicieli ?Trójki?. Udało się im zdobyć, wysokie 2. miejsce. W nagrodę otrzymali pamiątkowe dyplomy, statuetkę i drobne upominki.

? To dla nas ogromne wyróżnienie i nagrodzenie naszej pracy. Zachęciło ono nas do tego, by próbować swoich sił w kolejnych przeglądach teatralnych. Jako laureaci możemy wziąć udział w przyszłorocznych Spotkaniach Mistrzów Teatru, które odbędą się w Pacanowie ? dodają dumne z osiągnięcia nauczycielki.
– To wyjątkowe osiągnięcie. Nauczyciele i uczniowie pokazali, że świetlica szkolna to nie tylko miejsce, gdzie dzieci odrabiają lekcje czy bawią się, ale również miejsce rozwijania zdolności aktorskich, plastycznych, rozwoju kreatywności. Można by rzec ? takie nasze małe miejsce odkrywania talentów ? mówi Anetta Martyniuk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3.

Wyjazd do Rzeszowa nie odbyłby się, gdyby nie pomoc finansowa prezydenta Tarnobrzega, pana Norberta Mastalerza.
Info: Sabina Olszewska