Wspólnie przywitaliśmy lato

Powitanie lata było pierwszą tegoroczną imprezą zorganizowaną nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Na wszystkich, którzy zdecydowali się spędzić sobotę nad naszym pięknym akwenem czekało sporo atrakcji. 
Zaczęliśmy na sportowo. Na stracie I Maratonu Vitarade Jezioro Tarnobrzeskie stanęło prawie 300 osób.

W maratonie wokół linii brzegowej, którego dystans wynosił 42 km wzięło udział 118 osób w tym 15 pań. Na tym morderczym dystansie triumfował Ukrainiec Viktor Starodubtsev z czasem 02:26:13. Drugi na mecie był Węgier Tamas Tóth z czasem 02:35:11, jako trzeci bieg ukończył Polak-Bogdan Dziuba z czasem 02:39:22.

Pierwsza kobieta przybiegła na metę jako siódma pośród wszystkich zawodników. Katalin Fakras wygrała maraton w kategorii kobiet z czasem 03:10:08. Kolejne miejsce przypadło Evie Varga zaś trzecia na mecie stawiła się Anna Posmysz z czasem 03:30:35. W biegu na ćwierć maratonu, czyli na 10 km w kategorii open mężczyzn zwyciężył Paweł Kamusiński z czasem 0:38:27, przed Tomaszem Biernackim 0:39:56 i Markiem Żuk 0:40:08. W kategorii Open kobiet wygrała Barbara Paczos 0:47:41 przed Beatą Biernat 0:48:46 i Małgorzatą Smutek 0:49:05. Na dziesięciokilometrowej trasie stanęło także ponad 60 amatorów Nordic Walkingu.

– Tegoroczne lato przywitaliśmy i na sportowo i muzycznie. Liczba zawodników, którzy wzięli udział w pierwszym maratonie pokazała, że organizacja takiego wydarzenia była strzałem w dziesiątkę. Mam nadzieję, że liczba naszych maratończyków z roku na rok będzie coraz większa. Liczę także na to, że w tym roku pogoda trochę nas porozpieszcza i nad Jeziorem Tarnobrzeskim będą wypoczywały tłumy plażowiczów nie tylko z naszego miasta, ale i z całej Polski ? mówi Prezydent Tarnobrzega, Norbert Mastalerz.

Również miłośnicy fitnessu mogli znaleźć tego dnia coś dla siebie. Podczas maratonu poprowadzonego przez instruktorów z tarnobrzeskiego Klubu Fitneska można było spróbować swoich sił w Zumbie – tańcu łączącym w sobie elementy treningu siłowego oraz aerobiku.

Atrakcji na lądzie nie brakowało. Nie zabrakło ich również na wodzie. W regatach w klasie otwartej wystartowało 10 jachtów, natomiast w klasie Optimist 18 jednostek. W rywalizacji klas otwartych wygrał Zbigniew Dryzner przed Mateuszem Źródłowskim oraz Pewłem i Stanisławem Andrysiewiczem. W klasie Optimist w kategorii dziewczynki wygrała Maja Domańska. Druga była Aleksandra Bobula a trzecia Aleksandra Mortka. W rywalizacji chłopców zwyciężył Kamil Chara przed Dominikiem Lewandowskim i Adrianem Stadnikiem.

O godzinie 15 na scenie pojawił się zespół ?Via Rei?. Po nim ze swoim repertuarem wystąpiła grupa? Pocket Size Sun? – finalista III edycji jednego z popularnych programów telewizyjnych. Jako gwiazda wieczoru zagrał i zaśpiewał zespół ?Akurat?.

Sobotnie powitanie lata zorganizowano w ramach projektu Kampania promocyjna województwa podkarpackiego ? organizacja imprez promocyjnych przez miasto Tarnobrzeg?. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013?.

Info/fot.: UM.