Nowy dworzec autobusowy w Nowej Dębie

Wygodna poczekalnia, multimedialne ekrany i infokioski – od poniedziałku – 30 lipca, czynny będzie nowoczesny dworzec autobusowy w Nowej Dębie.

Prace przy budowie nowego dworca rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku, a zakończyły w końcu czerwca bieżącego roku. Wykonawca, firma LISBUD z Mielca, podeszła do zadania bardzo solidnie i z dużą starannością. Inwestycję zakończono w przewidzianym umową terminie i na początku lipca sporządzono protokół odbioru oraz zgłoszono obiekt do wszystkich służb, których pozytywna opinia warunkuje dopuszczenie nowego dworca do użytkowania. Końcem ubiegłego tygodnia uzyskano zgody służb budowlanych i sanepidu zezwalające na użytkowanie obiektu.

Po dokonaniu odbioru możliwe było zamontowanie urządzeń multimedialnych przez firmę TDC Polska s.c. dostawcę urządzeń oraz oprogramowania typu Digital Signage. Budynek wyposażono w dwa ekrany cyfrowe, na których prezentowane będą rozkłady jazdy, a także informacje dla mieszkańców i podróżnych. Ponadto zamontowano dwa tzw. infokioski multimedialne, dzięki którym podróżni w trakcie oczekiwania będą mogli przeglądnąć np. nowodębską stronę internetową i wyszukać potrzebne informacje o mieście i gminie, oferty pracy ze strony Powiatowego Urzędu Pracy lub przeglądnąć niektóre strony internetowe. 

– Takie wyposażenie umożliwia, w sposób ciągły, przekazywanie dowolnych informacji ? nie tylko związanych z ruchem autobusów ale również np. komunikaty o zagrożeniach, pogodzie, informacje o imprezach, repertuarze kinowym itp. ? mówi Zygmunt Żołądź z-ca burmistrza ? Co ważne można to robić w atrakcyjnej formie wykorzystując dźwięk i grafikę.

Obecnie trwają prace konfiguracyjne sprzętu multimedialnego, które mogą jeszcze potrwać ok. dwóch tygodni. Prowadzone są również konsultacje z przewoźnikami w celu dostosowania ich stron internetowych, w taki sposób aby było możliwe wyświetlanie rozkładów na ekranach multimedialnych. W ten sposób aktualizacja rozkładów odbywać się będzie automatycznie a każda zamiana wprowadzona przez przewoźnika będzie natychmiast widoczna dla podróżnych. 

Zarówno przy budowie jak i w wyposażeniu zastosowano nowoczesne rozwiązania energooszczędne pozwalające zmniejszyć zużycie prądu czy wody. Toalety zostały wyposażone w elektroniczne baterie umywalkowe, a oświetlenie sterowane jest czujnikami ruchu. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, obiekt jest monitorowany przy pomocy dwóch kamer o wysokiej rozdzielczości i dużym kącie widzenia. O czystość obiektu będą dbały osoby zatrudnione w tym celu. 

Całkowity koszt budowy to ok. 600 tys. zł, z czego samorząd pokrywa jedynie niewiele ponad jedną czwartą. Pozostała kwota 428 tys. pochodzi z dotacji Unii Europejskiej, którą samorząd pozyskał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, Działanie 7.1 Rewitalizacja miast.

Życzymy podróżnym miłego korzystania z nowego obiektu.

Info: UM Nowa Dęba