Podwójny jublieusz tarnobrzeskiego Strzelca

W dniu 21 września 2012 roku odbył się podwójny jubileusz Jednostki Strzeleckiej 2002 Tarnobrzeg im. Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej „Jędrusie”. Było to 100-lecie powstania Związku Strzeleckiego w Polsce i Tarnobrzegu oraz 20-lecie reaktywacji „Strzelca” w Tarnobrzegu.

  Ponadto termin uroczystości zbiegł się z 9. rocznicą nadania JS 2002 Tarnobrzeg imienia Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie”. Obchody odbyły się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Tarnobrzega. Uroczystości swoją obecnością zaszczycili: w imieniu Prezydenta Miasta Tarnobrzega Sekretarz Miasta pani Marta Kamysz Turbak, Poseł na Sejm RP ziemi tarnobrzeskiej pan Mirosław Pluta, Z-ca Komendata Głównego ZS „Strzelec” OSW mł. insp. ZS Marek Matuła, Szef Sztabu KG mł. insp. ZS Marcin Waszczuk, w imieniu D-cy Okręgu mł. insp. ZS Sebastian Milewski, Dowódca JS 2018 Sandomierz bryg. ZS Adam Bidas. Ponadto Dyrektorzy tarnobrzeskich Szkół, byli i obecni strzelcy oraz mieszkańcy Tarnobrzega.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9:00 w Tarnobrzeskim Domu Kultury wykładem dr hab. Tadeusza Zycha na temat „Strzelec w Tarnobrzegu w latach 1910 – 1989”. Po przybliżeniu historii początków „Strzelca” w Tarnobrzegu, tą bliższą, z ostatnich 20 lat, opowiedział pierwszy Dowódca „Strzelca” w Tarnobrzegu insp. ZS Tadeusz Mika.

Między wykładami, Dowódca JS 2002 Tarnobrzeg st. chor. ZS Grzegorz Tarnawski wraz z Szefem Sztabu KG ZS „Strzelec” OSW wręczył dr Zychowi pamiątkową płytkę w dowód uznania i podziękowania za wspiernie „Strzelca” w naszej małej ojczyźnie. Doktor dziękując nie krył wzruszenia.

Następnie w sali kameralnej TDK D-ca JS 2002 Tarnobrzeg odczytał list skierowany do uczestników uroczystości od Zbigniewa „Boba” Kabaty – członka legendarnego oddziału partyzanckiego „Jędrusie” na stałe zamieszkującego w Kanadzie, którego imię od 9 lat nosi tarnobrzeski „Strzelec”.

Ostatnim punktem tej części obchodów podwójnego jubileuszu „Strzelca” w Tarnobrzegu były wystąpienia Gości. Na początku głos zabrała pani Marta Kamysz Turbak – Sekretarz Miasta mówiąc: „serdecznie gratuluję tym wszystkim osobom, które od dwudziestu lat są członkami „Strzelca”. Gratuluję przede wszystkim tego, że potrafiliście Państwo być organizacją wszechstronną, bez barier, która skupia w swoich szeregach zarówno wiele kobiet, ludzi starszych oraz naszą wspaniałą młodzież. Jesteście Państwo kontynuatorami pięknej tradycji”. Jednocześnie Pani Sekretarz w imieniu Prezydenta Miasta Tarnobrzega na ręce Dowódcy Jednostki przekazała dla wszystkich tarnobrzeskich strzelców piękną tabliczkę pamiątkową. Następnie głos zabrał Poseł na Sejm RP pan Mirosław Pluta.

Dalej kolejno głos zabierali:
bryg. ZS Adam Bidas – dowódca JS 2018 Sandomierz
mł. insp. ZS Marek Matuła – I Zastępca Komendanta Głównego ZS „Strzelec” OSW
mł. insp. ZS Marcin Waszczuk – Szef Sztabu KG ZS „Strzelec” OSW
mł. insp. ZS Sebastian Milewski – Zastępca Dowódcy Południowo – Wschodniego Okręgu ZS „Strzelec” OSW

Zarówno brygadier jak i inspektorowie wręczyli pierwszemu dowódcy tarnobrzeskiego „Strzelca” insp. ZS Tadeuszowi Mika oraz obecnemu st. chor. ZS Grzegorzowi Tarnawskiemu listy gratulacyjne, ryngrafy, podziękowania.

Kolejnym punktem obchodów była przygotowana przez Jednostkę Strzelecką 2002 Tarnobrzeg „gra terenowa” o Puchar Prezydenta Miasta Tarnobrzega dla reprezentacji szkół ponadgimnazjalnych z terenu Tarnobrzega. Zgłoszeń do udziału w „grze terenowej” dokonały wszystkie szkoły, tj.
– Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu
– Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu (3 reprezentacje)
– Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu
– Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu
– Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. gen. W. Sikorskiego w Tarnobrzegu

Niestety w ostatniej chwili Dyrektor ZSP nr 2 w Tarnobrzegu wycofał udział swojej szkoły z udziału w całych zawodach, a Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 wycofał się z „gry terenowej” biorąc jedynie udział w zawodach strzeleckich.

„Gra terenowa” rozpoczęła się przed budynkiem Tarnobrzeskiego Domu Kultury, skąd kolejne drużyny startowały co 5 minut. Od tej pory korzystając cały czas z mapy, reprezentacje szkół przemieszczały się do kolejnych punktów kontrolnych. Na pierwszym, zlokalizowanym przed bramą do Zespołu Parkowo – Pałacowego Tarnowskich, należało korzystając z klucza rozwiązać szyfr, który dawał wskazówkę, gdzie znajduje się drugi punkt kontrolny. A ten znajdował się na krzyżówce ulic Jędrusiów i Kazimierza Wielkiego. Tam na uczestników zawodów czekał test z wiedzy o patronie tarnobrzeskich strzelców. Młodzież szkolna wykazała się w tym temacie bardzo dużą znajomością historii, ponieważ wszystkie reprezentacje otrzymały maksymalną ilość punktów, tj. premię czasową 5 minut. Półmetek zawodów znajdował się w miejscu, gdzie strzelcy niezmiennie od 20 lat spotykają się w każdą sobotę na zajęcia poligonowe – u wylotu ulicy Zwierzynieckiej obok boisk piłkarskich. Tutaj zawodnicy musieli wykazać się umiejętnością wyznaczania azymuntów, za co mogli otrzymać kolejne minuty premii czasowej. 4 punkt kontrolny znajdował się na polanie Lasu „Zwierzyniec”, gdzie reprezentacje szkół musiały nawiązać przez wojskowy telefon polowy łączność z instruktorem, który podawał współrzędne ostatniego punktu, na którym należało wykazać się wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Na ostatnim punkcie także można było uzyskać premię czasową za prawidłowe zaopatrzenie złamania kości podudzia. Meta „gry terenowej” znajdowała się na strzelnicy Ligi Obrony Kraju w Tarnobrzegu, gdzie po chwili przerwy został udzielony instruktaż i odbyły się zawody strzeleckie.

Aby wypełnić czas reprezentacjom szkół na strzelnicy, w momencie oczekiwania na zasadniczy punkt – zawody strzeleckie o Puchar Dowódcy Jednostki Strzeleckiej 2002 Tarnobrzeg – zostały zorganizowane 3 dodatkowe punkty:
1. Rzut granatem ćwiczebnym do celu.
2. Rozkładanie i składanie kbk AK.
3. Ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Zawody zakończyły się o godz. 15:00. Następnie komisja sędziowska podliczyła wyniki „gry terenowej” oraz zawodów strzeleckich, aby o godz. 16:00 w obecności pani Sekretarz Miasta wręczyć puchary oraz pamiątkowe dyplomy.

Zwycięzcami w poszczególnych konkurencjach zostali:

Gra terenowa o Puchar Prezydenta Miasta Tarnobrzega
1. Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu (2 drużyna) – czas: 25:22 min.
2. Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu (3 drużyna) – czas: 35:26 min.
3. Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu – czas: 40:43 min.
4. Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu (1 drużyna) – czas: 42:43 min.
5. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. gen. W. Sikorskiego w Tarnobrzegu – czas: 1:04:03 godz.

Zawody strzeleckie o Puchar Dowódcy JS 2002 Tarnobrzeg
1. Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu (2 drużyna) – 333 pkt.
2. Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu (1 drużyna) – 332 pkt.
3. Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu – 331 pkt.
4. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. gen. W. Sikorskiego w Tarnobrzegu – 320 pkt.
5. Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu (3 drużyna) – 314 pkt.
6. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu – 311 pkt.

Zawody w rzucie granatem ćwiczebnym
1. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. gen. W. Sikorskiego w Tarnobrzegu
2. Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu (2 drużyna)
3. Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu
4. Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu (1 drużyna i 3 drużyna)

Zawody strzeleckie – klasyfikacja indywidualna
1. Dawid Kasak – 92 pkt. – Zespół Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu
2. Michał Siwielec – 91 pkt. – Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu

3. Kajetan Abramczyk – 89 pkt. – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tarnobrzegu

Info/fot.: www.strzelec.tbg.net.pl