Świętowaliśmy Polską Niepodległość

Obchody 94 rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęły się w Tarnobrzegu już 10 listopada koncertem pieśni patriotycznej w wykonaniu Aleksandry Nawe, Zimowita Wojtczaka oraz Magdaleny Dydo, w Sali Sejmowej Zamku Dzikowskiego.

– Cieszmy się Rzeczpospolitą, szanujmy ją i codzienną pracą walczmy o jej rozwój. Umacniajmy naszą młodą demokrację. I nigdy nie zapominajmy o tym, o czym zdarzało nam się w naszej burzliwej historii nader często nie pamiętać. Mianowicie o tym, że ?Żadnemu narodowi wolność i niepodległość nie jest dana raz na zawsze? ? mówił do zgromadzonych mieszkańców podczas uroczystego przemówienia z okazji Święta Niepodległości – Prezydent Tarnobrzega, Norbert Mastalerz.

Główne obchody święta narodowego miały miejsce tradycyjnie na Placu Bartosza Głowackiego. Poprzedziła je msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w Klasztorze Ojców Dominikanów. Następnie uczestnicy przemaszerowali przed pomnik Bartosza Głowackiego. W okolicznościowym przemówieniu Prezydent Tarnobrzega ? Norbert Mastalerz mówił miedzy innymi o zgodzie narodowej i wielkiej mądrości Polaków – Dzień 11 Listopada to nie tylko symbol odzyskania niepodległości, to także ? symbol naszej, Polaków ? zgody narodowej i wielkiej mądrości elit. Bo powrót na mapę świata był cudem, a nie wyjątkowo szczęśliwym zrządzeniem losu, ani też wspaniałomyślnym gestem ówczesnych mocarstw. Był efektem przemyślanej i skutecznej polityki naszych przywódców, którzy potrafili się porozumieć i skrupulatnie wykorzystać dogodną sytuację geopolityczną. Przywódców, mam na myśli Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego, których dzieliło wiele, by nie powiedzieć wszystko, ale łączyło ich to, co najważniejsze ? Wolna, Niepodległa Polska. (?) Nie ma nic złego w tym, że się różnimy, ale różnijmy się uczciwie i pięknie. Spierajmy się, ale we wzajemnym szacunku. I skupmy się na tym, co naprawdę ważne ? a jest tym wolna i silna Rzeczpospolita ? mówił do zgromadzonym mieszkańców Prezydent Mastalerz.

Po przemówieniu mieszkańcy mogli obejrzeć krótki program artystyczny w wykonaniu młodzieży z zespołu szkół im. Ks. Stanisława Staszica oraz posłuchać laureatów II Międzyszkolnego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Po części artystycznej i złożeniu kwiatów przed pomnikiem Bartosza Głowackiego, uczestnicy przemaszerowali na Plac Surowieckiego, gdzie oddano hołd dwóm historycznym postaciom związanym z tarnobrzeską ziemią – Juliuszowi Tarnowskiego oraz Hieronimowi Dekutowskiemu.

Obchody Dnia Niepodległości w Tarnobrzegu zakończyły się wykładem rektora Uniwersytetu Opolskiego – Stanisława Nicieja pod tytułem ?Patriotyzm Kresów?.

Info: UM, Fot. Dariusz Bajor