Sukces Tarnobrzega w rankingu Nowin i rzeszowskiej WSZ

Tarnobrzeg zajął pierwsze miejsce w ?Złotej setce gmin?, czyli rankingu najlepszych samorządów Podkarpacia ? przygotowanym przez dziennik Nowiny i Wyższą Szkołę Zarządzania w Rzeszowie.

– Zwycięstwo traktuję jako obiektywne docenienie naszych konsekwentnych działań nastawionych na uporządkowanie spraw finansowych miasta i jego rozwój ? mówił Prezydent Norbert Mastalerz w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego podczas uroczystego ogłaszania wyników.

Była to piąta edycja rankingu oceniającego wszystkie, sto sześćdziesiąt podkarpackich gmin. O kolejności miejsc decydowało aż dziewięć wskaźników świadczących o aktywności gospodarczej samorządów: m. in. dochody własne na jednego mieszkańca, wydatki inwestycyjne, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, wysokość pozyskanych funduszy unijnych (w przeliczeniu na jednego mieszkańca). Podstawowym źródłem danych była analiza 160 sprawozdań finansowych gmin oraz informacje udostępnione przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie.

– Celem tej inicjatywy jest promowanie oraz poszukiwanie najciekawszych pomysłów, rozwiązań oraz przykładów wzmacniających potencjał gospodarczy i społeczny podkarpackich gmin ? mówi dr Krzysztof Kaszuba, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie ? współautor zestawienia.

Zwycięzcą w tegorocznej edycji ?Złotej setki? została gmina Tarnobrzeg, która wyprzedziła kolejno: Krosno, Przemyśl, Stalową Wolę i Rzeszów. 

W pierwszej dziesiątce znalazły się również Nowa Dęba, Mielec, Nisko, Solina i Dębica.
– Zwycięstwo traktuję jako docenienie naszych konsekwentnych działań nastawionych na uporządkowanie spraw finansowych miasta i jego rozwój, m.in. poprzez aktywne pozyskiwanie funduszy unijnych. Miano najlepszej gminy na Podkarpaciu to mocny dowód na to, że Tarnobrzeg po latach zastoju gospodarczego wychodzi na prostą ? mówi Prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz, który we wtorek odebrał nagrodę za zwycięstwo podczas uroczystości w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

Patronat honorowy nad imprezą sprawowali Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz ? Śmigielska i Marszałek Województwa Podkarpackiego Mirosław Karapyta. 

– Wygrana w prestiżowym rankingu bardzo mnie cieszy, ale podchodzę do niej z pokorą, bez bałwochwalstwa i zachłystywania się sukcesem. Bo wiem, że wciąż znajdujemy na początku długiej drogi, która mimo uporządkowania wielu spraw i załatwienia licznych problemów, jest wciąż wyboista i kręta. Cieszę się przede wszystkim z tego, że takie docenienie naszych wysiłków da nam dodatkowego ?kopa? do codziennej, mozolnej pracy na rzecz miasta i jego mieszkańców ? dodał Norbert Mastalerz. 
Fot. Dariusz Bajor