Nowoczesna łódź ratownicza dla OSP Sobów

Pierwszą nowoczesną łodzią ratowniczą w Tarnobrzegu mogą pochwalić się strażacy ochotnicy z Sobowa. Ten wysoce specjalistyczny sprzęt kosztował 82 tysiące zł, a jego zakup został sfinansowany przez Zarząd Główny OSP RP w Warszawie.

Brak takowego sprzętu był szczególnie widoczny podczas powodzi w 2010 roku, która dotknęła Tarnobrzeg i okolice. Jak mówił druh Edward Szlichta – Członek Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie, wybór jednostki OSP Sobów był bardzo przemyślany.

? Gratuluję jednostce z Sobowa tego specjalistycznego sprzętu. Decyzja o zakupie tej łodzi rodziła się za poparciem władz miasta i Prezydenta Norberta Mastalerza. Zastanawialiśmy się do której jednostki ma ona trafić. Wybraliśmy Sobów ze względu na to, że tu pracują specjalnie przeszkoleni ratownicy ? mówił Edward Szlichta.

Wielkiego zadowolenia z zakupu tak profesjonalnej łodzi nie krył także Prezydent Norbert Mastalerz. – Nasze wspólne wysiłki zostały docenione. Pragnę bardzo gorąco podziękować druhowi Edwardowi Szlichcie. W imieniu wszystkich tarnobrzeżan, których bezpieczeństwo jest dla mnie sprawą najważniejszą, dziękuję Zarządowi Głównemu OSP RP ? mówił Prezydent Norbert Mastalerz.

Łódź może zabrać na pokład siedmiu ludzi. Napędza ją silnik o mocy 30 koni mechanicznych. Wyposażona jest między innymi w  maszt ruchowy z oświetleniem nocnym i nawigacyjnym, wodoszczelny radiotelefon cyfrowo-analogowy, koło ratunkowe, boje, echo-sondę, kamizelki ratunkowe oraz zestaw medyczny z tlenem stosowany do ratowania życia w przypadku podtopień. Posiada również przyczepę transportową. Oprócz tego strażacy z OSP Sobów wzbogacili się o torbę medyczną, deskę ortopedyczną i szyny Kramera przekazane przez WORD Tarnobrzeg.

Info: UM, Fot. Dariusz Bajor