Nowe trójporozumienie podpisane

Prezydent Stalowej Woli ? Andrzej Szlęzak, Burmistrz Sandomierza – Jerzy Borowski i Prezydent Tarnobrzega – Norbert Mastalerz, złożyli dzisiaj podpisy pod listem intencyjnym dotyczącym współpracy pomiędzy tymi miastami.

Na spotkaniu, które odbyło się w Sali Sejmowej Zamku Dzikowskiego włodarze trzech sąsiadujących ze sobą miast (Tarnobrzega, Stalowej Woli i Sandomierza) podpisali dokument w sprawie współpracy na rzecz społeczno-gospodarczego rozwoju subregionu, nawiązującej do ideałów Centralnego Okręgu Przemysłowego.

– Liczymy na to, że podpisane dziś porozumienie trzech miast leżących na terenie dwóch województw, spowoduje, że będziemy bardziej atrakcyjni, z punktu widzenia różnych projektów składanych do nowego Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej. To, co nas łączy, to na pewno infrastruktura drogowa i transport publiczny. Drugie zagadnienie to zabytki, promocja i turystyka. My, jako miasto Tarnobrzeg, mamy piękny Zamek Dzikowski i Jezioro Tarnobrzeskie, które stwarza  wspaniałe warunki do wypoczynku oraz uprawiania sportów wodnych. W czerwcu planujemy składać pierwsze wnioski o środki na przygotowanie nowych projektów, czyli środki jakie będziemy mogli pozyskać na przykład na studium wykonalności. Na dzisiejszym spotkaniu delegowaliśmy do zespołów swoich przedstawicieli i w tych zespołach będziemy w dalszym ciągu prowadzić rozmowy i ustalać wszelkie szczegóły ? mówił Norbert Mastalerz, Prezydent Tarnobrzega.

Jak podkreśla Prezydent Mastalerz, wszystkie trzy miasta dostrzegają szanse, jakie m. in. daje współpraca ponadlokalna w kontekście polityki spójności Unii Europejskiej. Dlatego w ramach podpisanego dziś listu intencyjnego włodarze tych miast postanawiają m. in. sprzyjać integrowaniu się społeczności i środowisk lokalnych, rozwojowi kapitału ludzkiego oraz postanawiają wspierać inicjatywy prowadzące m. in. do poprawy jakości życia mieszkańców. Współpraca ma obejmować także przygotowywanie projektów partnerskich związanych z promocją i rozwojem obszaru funkcjonalnego na terenach wyznaczonych przez granice historycznego obszaru Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Fot. Dariusz Bajor, info: UM