Stacja Islandia, pośród magii i elfów

Aga i Marcin mieszkają w Tarnobrzegu, ale tęsknią za Islandią. Prowadzą ze znajomymi portal o islandzkiej muzyce, teraz zbierają materiały na książkę. Zaplanowany na 15 marca ślub odbędzie się w Reykjaviku, a po ślubie – podróż dookoła wyspy. Ilustrowane zdjęciami i filmami wrażenia, publikują na facebooku. Witajcie na Stacji Islandia, pośród magii i elfów.

– Miłość do Islandii rozwijała się powoli zaczynając od muzyki islandzkiej (często nierealnej, z dźwiękami jak z innego świata, a równocześnie w odbiorze tak dobrej i ciepłej), i w końcu do samej wyspy. Czuję jakbym był jej przypisany, tylko los przy moich narodzinach zepchnął mnie po prostu w inne miejsce świata – mówi Marcin. Pasja przynosi owoce – od ponad 2 lat działa portal poświęcony muzyce islandzkiej www.muzykaislandzka.pl, jedyny tego typu portal w Polsce, ale plany sięgają dalej.

O planowanej książce piszą tak:
– Obecnie jesteśmy w trakcie składania materiałów i pisania książki o Islandii i współczesnej muzyce islandzkiej. Pragniemy stworzyć książkę opartą na naszych doświadczeniach i pobytach w Islandii (przeszłym i przyszłych), jak również posiadanej wiedzy oraz relacji z ludźmi mieszkającymi w Islandii. W ciągu ostatnich lat zgromadziliśmy wiele materiałów o szerokiej tematyce dotyczącej Islandii, jak również własne zapiski i notatki, a także z doświadczeń płynących z kontaktów z islandzkimi przyjaciółmi i artystami. Ważną i nieodzowną częścią książki będzie muzyka islandzka. Islandia jest dla nas muzyką. 

Chcemy opisać nasze przeżycia, emocje i uczucia z tym związane. Bacznie obserwujemy rozwój sceny islandzkiej i rozwój artystyczny. Nawiązaliśmy kontakt z wieloma artystami, muzykami islandzkimi, których udało nam się zachęcić do współpracy nad książkowym projektem. Całość nabiera niezwykłego tempa i głębi. Obecnie jesteśmy z muzykami w ciągłym kontakcie, wymianie informacji, doświadczeń, odczuć, itp. Każdy ofiarował znaczną cząstkę siebie, otworzył swoje serce, podzielił się osobistymi wrażeniami. Zatem książka to nie tylko nasz punkt widzenia, ale również osób tam mieszkających, tworzących muzykę, opisujących naturę Islandii. a któż może więcej wiedzieć o muzyce islandzkiej od samych islandzkich muzyków. 

Często nasze punkty widzenia się polaryzują i synchronizują. W swojej książce chcemy ukazać niezwykłość Islandii i muzyki tam powstającej, zespołów i artystów. To nie będzie kolejny przewodnik turystyczny, chociaż zawierać będzie jego elementy – no bo przecież pokazane będą miejsca godne polecenia. Zawarte będą w niej także elementy książki podróżniczej ? no bo podróż po Islandii była i będzie. Chcemy również wpleść elementy ukazujące specyfikę geograficzną, baśniowość historyczną, magiczną naturę miejsca, przyrody i ludzi. A nad tym wszystkim pobrzmiewać będzie muzyka islandzka. To będzie książka z pogranicza tajemnicy i nierealności, jawy i snu. Pełna pasji i emocjonalności. Z nutą nostalgii. Tęsknoty za dźwiękiem i smakiem utraconego dzieciństwa. Tej niepowtarzalnej spontaniczności, intymności i wrażliwości. To będzie zaproszenie do krainy czystej i nieograniczonej wyobraźni… Książka ma być także zapisem fotograficznym niezwykłości Islandii.

Tych których udało się zainteresować tematem zapraszamy na facebooka:
http://www.facebook.com/pages/Stacja-Islandia-po%C5%9Br%C3%B3d-magii-i-elf%C3%B3w/542134645806810

oraz na stronę internetową http://www.muzykaislandzka.pl

Jeśli chcielibyście w jakikolwiek sposób wesprzeć inicjatywę dwójki tarnobrzeżan, łapcie ich na stacjaislandia@poczta.fm